Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо жените са по-уязвими на климатичните промени?

3
Снимка: Pixabay

Измененията на климата влияят несъмнено на всички, но според учените жените са много по-уязвими към тях. Зорница Спасова, главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към МЗ обясни, че жените са най-уязвими към горещите вълни и горещото време:

„Проучванията след горещата вълна през 2003 г., която взима 70 000 жертви в Европа, са установили, че във всички възрастови групи преобладават жените. Друго проучване казва, че жените са уязвими повече на безопасност на храните и продоволствена сигурност, природни бедствия от метеорологичен произход, те загиват повече при такива бедствия, замърсяване на въздуха, майчино репродуктивно здраве. Мъже пък са по-уязвими към инфекциозни болести“.

Зорница Спасова обясни още, че здравните неравенства, които се коренят в по-ниското социално-икономическо положение на жената, по-ниското заплащане и ограниченото време от домашни задължения, грижи за семейство, недостатъчно време за почивка и др, я правят по-уязвима:

„Това са тези полови или „джендър въпроси“, който са нови в стратегиите и плановете на държавите за адаптация към изменение на климата. Първата държава, която приема такава стратегия и план за действие е Мозамбик, в началото на 2010 г. Нейното правителство е първото в света, което включва „джендър въпроса“ в политиките за изменение на климата“.

„Разликата между влиянието на климатичните промени по отношение на половете се проявява в по-бедните държави, там където няма равнопоставено положение между половете, както и в земеделските региони“.

Адаптацията на дадена държава към измененият на климата изисква средства. Пример за това е закупуването на климатик за българските домакинства. Позовавайки се на данните от последното преброяване, тя обясни, че България е на последно място в ЕС по снабденост с климатици в домовете. Половината от населението не разполага с климатици в дома си, като се има предвид, че по-голяма част от бедното население са жени.

Според експерта, в България повечето хронично болни са жени, а хронично болните, особено със сърдечно-съдовете заболявания, които са на първо място сред хроничните заболявания, са уязвими към високите температури. Това са климатично чувствителни заболявания.

С климатичните промени ще се усилват последиците върху хората, повече ще се отразят на женския пол.

Снимка: Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42

Музиката усмихва децата

Стартира новият сезон на "Rock School на колела". Проектът организира музикални уроци по китара, цигулка, пиано и ударни инструменти и работилници в открити градски пространства. Кратък разказ от  Александра Михайлова: " Досега обиколихме два парка. Имаше деца, които ни чакаха на място. Музиката усмихва децата. Работилниците ни са отворени..

публикувано на 03.08.24 в 10:51

Радостта е двигател

Лятна академия за деца и ученици НХА София – август 2024 г. ЛАДУ през 2024 година се посвещава на XXXIII летни олимпийски игри в Париж и 130-ата годишнина от рождението на художника Жорж Папазов. Подробностите от  Мария Ландова:  "Децата се раждат с много дарове. Те трябва да усетят радостта да правят нещо. Във всяко нещо има място за..

публикувано на 03.08.24 в 10:46

Общуваме с разширяваща се група хора

Дигитализацията и предоставянето на качествени цифрови услуги за потребителите е основен приоритет в дейността на Столична библиотека през последните 10 години. Столична библиотека е определена за дигитален център (Хъб) за Югозападен район, включващ дигитално съдържание от регионалните библиотеки в Благоевград, Кюстендил, София и Перник. Светослава..

публикувано на 03.08.24 в 09:56