Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Последните часове на "Един човек"

Успех е, че за година и осем месеца инсталацията не успя да се банализира, казва авторът Венелин Шурелов преди демонтажа

4
Снимка: Личен архив на Венелин Шурелов

В последните мигове от един човек може и да се очакват много действия – да каже житейска мъдрост, да завещае някому нещо, да се сбогува с близки и непознати. Но днес става дума не просто за един човек, а за "Един човек". (Всъщност с главна буква може да се напише и думата "човек".)

Става дума за едноименната артистична инсталация, която година и 8 месеца се извисяваше на площадката "Мавзолей" в центъра на София.

Нейният автор е Венелин Шурелов  - художник, сценограф, преподавател, куратор и организатор на фестивала DA, ангажиран с темите за човешките страхове и мястото на технологичните промени в живота ни. И ето как той кани публика на последните часове на своята творба за градската среда:

Венелин Шурелов"Време да прекъснем захранването и да освободим терена. Елате на зрелищния спектакъл по неговото демонтиране. Ще има дронове, ригъри, кейсове, компресори, кранове и кранисти, железари като мандалорци, суетене, мъкнене, влачене. Елате и подкрепете с настроение или крепко рамо. Следете и подкрепяйте съвременно изкуство в градска среда. Следете и подкрепяйте Програма „Навън“ на Столичната община."

Началото на демонтажа е тази вечер, но продължава още 2 дни: на 30 април (събота) – демонтаж на електроника и ригинг, и на 1 май (неделя) – демонтаж метална конструкция, товарене и транспорт на оборудване.

Тези 20 месеца са и много, и малко.
"Един човек" беше трибуна, от която можеха да се кажат още много неща, да се покажат, да се направят. Основният му смисъл беше да образувам едно колективно тяло, да създам алгоритъм, който да си присвоява различни данни, стойности, силуети. Алгоритъм, който разчита на съдържание отвън", обясни Шурелов в студиото на Радио София.

Електронното тяло е събирателен образ на нашето общество. За това време хората неслучайно нарекоха инсталацията безмилостно огледало. То отрази разнообразни процеси, взаимоотношения.

"Един човек" не беше фиксиран в притежанието, в ресурсите, материалното. Той беше поток.


Инсталацията ще работи до 30 април.

Тази вечер ще може да се чуят музикантите Иван Шопов и Людмила Сланева-Локо.

Истинската работа по демонтажа започва в събота сутринта.

Минете и го вижте, докато го има.

Подробности за инсталацията и заложения замисъл, функциите ѝ, както чувствата, с които авторът се разделя с нея чуйте от разговора на Ива Дойчинова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42