Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата от ромския квартал "Надежда" - на най-големите европейски сцени

Снимка: musik-statt-strasse.jimdofree.com

В деня на Европа - 9 май, в Двореца на музиката в Страсбург четири деца от ромския квартал "Надежда" в Сливен ще участват в голям класически концерт, организиран в рамките на Френското председателство на Съвета на Европа.

Сашо Георгиев (14 г.), Цоньо Чолаков (14 г.), Николина Николаева (16 г.) и Вели Дормушев, заедно с млади музиканти от още 26 европейски страни, ще свирят Равел, Мусоргски, Григ, Бетовен в рамките на културната програма на събитие от изключителна важност – представяне резултатите от работата на Конференцията за бъдещето на Европа.

Сашо, Цоньо и Вели са цигулари, а Николина свири на контрабас. И четиримата от години посещават школата "Музиката вместо улицата" - инициатива на цигуларя Георги Калайджиев. До момента през нея са минали над 300 деца, някои от които са продължили музикалното си образование в училища с такъв профил и се занимават с музика професионално. 

От квартал "Надежда" с Бах, Шостакович, Моцарт, Големинов до най-големите сцени на Европа пътят наистина е невероятен, разказа пред Радио София 75-годишният Георги Калайджиев:

"Това много ни радва. И аз бях такова дете от квартала.
В този проект децата изучават солфеж, рисуване, немски и български език, история на изкуството. Подпомагаме финансово деца и фамилии, които имат нужда – за огрев, за лечение. Някои вече завършват музикалното училище в Бургас, в Стара Загора, има вече студентка в София."

В продължение на година граждани от страните членки в диалог с институциите споделяха предложения и идеи как би трябвало да се промени ЕС.

Сред участниците в Конференцията на 9 май т.г. са председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и френският президент Еманюел Макрон.

Само за няколко месеца, това е втората покана за участие в голямо, престижно международно събитие към българска инициатива "Музиката вместо улицата".

През юни предстои турне на децата музиканти в Германия, каза в аванс Георги Калайджиев.

Чуйте разговора на Ива Дойчинова.

  • "Музиката вместо улицата" е създаден през 2008 г. и до днес остава единствен по рода си в България културен и образователен проект, благодарение на който деца от ромския квартал в Сливен изучават инструменти и свирят класически произведения. Там е роден и Георги Калайджиев, инициатор и двигател на инициативата, който, след 20-годишна кариера със "Софийски солисти", живее в Германия и поделя времето си между своя малък камерен оркестър и работа с децата в България заедно с дългогодишната си партньорка в живота Мария Хаушилд. Преподавателка в школата и един от стълбовете на инициативата е Радка Кусева. Проектът е подкрепян от Германия и има добри резултати, оценени в цяла Европа. Очаква се подкрепя и от българското Министерство на културата.
  • Лайвстрийм на концерта в Страсбург ще бъде достъпен на 9 май от 20 ч. (Франция), 21 ч. (България) в социалните медии на Министeрството на културата на Франция, Френското председателство на Съвета на Европа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI  за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02