В деня на Европа - 9 май, в Двореца на музиката в Страсбург четири деца от ромския квартал "Надежда" в Сливен ще участват в голям класически концерт, организиран в рамките на Френското председателство на Съвета на Европа.
Сашо Георгиев (14 г.), Цоньо Чолаков (14 г.), Николина Николаева (16 г.) и Вели Дормушев, заедно с млади музиканти от още 26 европейски страни, ще свирят Равел, Мусоргски, Григ, Бетовен в рамките на културната програма на събитие от изключителна важност – представяне резултатите от работата на Конференцията за бъдещето на Европа.
Сашо, Цоньо и Вели са цигулари, а Николина свири на контрабас. И четиримата от години посещават школата "Музиката вместо улицата" - инициатива на цигуларя Георги Калайджиев. До момента през нея са минали над 300 деца, някои от които са продължили музикалното си образование в училища с такъв профил и се занимават с музика професионално.
От квартал "Надежда" с Бах, Шостакович, Моцарт, Големинов до най-големите сцени на Европа пътят наистина е невероятен, разказа пред Радио София 75-годишният Георги Калайджиев:
"Това много ни радва. И аз бях такова дете от квартала.
В този проект децата изучават солфеж, рисуване, немски и български език, история на изкуството. Подпомагаме финансово деца и фамилии, които имат нужда – за огрев, за лечение. Някои вече завършват музикалното училище в Бургас, в Стара Загора, има вече студентка в София."
В продължение на година граждани от страните членки в диалог с институциите споделяха предложения и идеи как би трябвало да се промени ЕС.
Сред участниците в Конференцията на 9 май т.г. са председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и френският президент Еманюел Макрон.
Само за няколко месеца, това е втората покана за участие в голямо, престижно международно събитие към българска инициатива "Музиката вместо улицата".
През юни предстои турне на децата музиканти в Германия, каза в аванс Георги Калайджиев.
Чуйте разговора на Ива Дойчинова.
Лайвстрийм на концерта в Страсбург ще бъде достъпен на 9 май от 20 ч. (Франция), 21 ч. (България) в социалните медии на Министeрството на културата на Франция, Френското председателство на Съвета на Европа.
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..