Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква ще е съдбата на минералната баня в Княжево?

Снимка: knyazhevo.eu

Каква ще бъде съдбата на изоставената баня в Княжево? Сведения за нея има още от 17 век от турския пътешественик, историк и поет Евлия Челеби. По това време Княжево се е казвало “Бали Ефенди” и името “Бали”се е запазило над 300 години, като през 1881 година в чест на княз Александър Батенберг започва да носи името Княжево. Банята е най-старата в София, като е над 350 години, а новата й част датира от 20-те години на миналия век.

По въпроса за неподдържането на банята пред Радио София говори Любомир Стефанов от фейсбук групата „КняжевецЪ“. По думите му, освен нуждата от ремонт, самите хора имат нужда от такова място, в което да ходят и да си отделят време за здравето. След Освобождението банята спира да се поддържа, състоянието й става много лошо, но въпреки всичко хората продължават да я ползват.

Съгласно градоустройствен план от 1938 г. централната улица на Княжево трябва да бъде разширена, като това налага някои сгради да бъдат разрушени, заедно с част от самата баня.

В момента Общият устройствен план на София предвижда абсолютно същото нещо – да се бутат домове на хора и да се бута банята”, каза Стефанов. Той сподели, че тя е собственост на Министерство на здравеопазването и по-конкретно на дружество “Специализирани болници за рехабилитация”, и спира да работи от 14 декември 2010 г. По думите му, от дружеството твърдят, че нямат средства да възстановят банята и са направили предложение към Столична община за прехвърлянето й към общината.

“Как е възможно някой да поставя разширение на пътя пред нещо, което е толкова старо и ценно. Защото освен това, че ще загубим сградата, която е архитектурен паметник официално, има опасност защото един от изворите се намира от другата страна на пътя и минава под самия път. При евентуално разширение и реконструкция на този път има огромна опасност водната жила отдолу да бъде нарушена и ние да изгубим част от водата, или да бъде замърсена”, сподели Стефанов.

Той допълни, че във фейсбук групата „КняжевецЪ“ имат план как да се действа оттук-нататък, който план включва всички законоустановени действия, които може да се предприемат, вкл. и протести.

“За съжаление управленската липса на дългосрочна визия и откровена глупост, ако позволите да я нарека така, защото за мен е точно такава, не е от днес. И хората преди 100 години са се борили и са били изправени пред същата ситуация, и в момента сме изправени пред същото. Аз смятам, че ще успеем да се преборим, дай Боже”, заяви Стефанов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13