Почивката от социалните медии само за седмица може да намали депресията и тревожността,според ново изследване, публикувано в списание Cyberpsychology, Behaviour and Social Networking, цитирано от БГНЕС.
Хората, които са си взели почивка от социалните платформи, са имали повишено усещане за благополучие, сочи проучване на Университета в Бат.
В изследването са участвали 154 души на възраст от 18 до 72 години, които са били разделени на две групи. На едната е било забранено да използва социалните медии, а на другата - не. Участниците са използвали социалните медии средно по осем часа седмично.
Първоначално те са подложени на тест за изходните си нива на тревожност и депресия, както и за чувството си за благополучие.
Тревожността е наблюдавана с помощта на скалата за общо тревожно разстройство.
При тези, които са си взели едноседмична почивка от социалните медии, усещането за благополучие се е повишило от средно 46 до 55,93 по скалата за психично благосъстояние на Уоруик-Единбург. Нивата на депресия в тази група са спаднали от 7,46 на 4,84, а тревожността - от 6,92 на 5,94 по скалата.
Д-р Джеф Ламбърт от Департамента по здравеопазване на университета заяви, че промените представляват умерено подобрение на депресията и усещането за благополучие и малко подобрение на тревожността.
В доклада се подчертава, че не е установено дали използването на социалните медии води до проблеми с психичното здраве и дали предварително съществуващото чувство на ниска самооценка кара хората да бъдат онлайн като средство за утвърждаване.
От 7 до 14 юли 2022 г., в Doza Gallery, може да бъде видяна изложбата “Сергинови: бащи и синове“ , която представя три надграждащи дискурса на три поколения. Кирил Сергинов, Борис Сергинов и Кристиян Сергинов споделят една и съща страст към изкуството. Въпреки че всеки от тях е поел по различен път чрез своето изкуство и тримата артисти..
През последните години всички световни технологични гиганти включват речеви услуги в техните продукти. Използването на реч става все по-предпочитан от хората начин за комуникация с машините . Най-новите постижения на Института по информационни и комуникационни технологии на БАН в тази област ще бъдат представени на 7 юли, в 11:00 часа, в зала..
До 20 юли любителите на комиксите могат да видят третата национална изложба на българския комикс , организирана от СБХ и Сдружение „Проект Дъга“. „София Комикс Експо 2022“ е изложена в галерия „Шипка 6“ на СБХ. На нея могат да се видят над 200 произведения от 43 български автори. В рамките на събитието посетителите ще имат възможност да посетят..
Иновативен начин за напояване на новозасадени дървета ще се прилага в София през летните месеци. Проектът е заимстван от община Виена, а у нас методът е разработен от Лесотехническия университет. „Поставят се зелени пликове, които се пълнят с вода, тип капково напояване. За по-продължителен период от време осигурява необходимата влажност на..
Основният риск, пред изпълнението на бюджета и заложените в него извънредни мерки, е политическата нестабилност, коментира в ефира на Радио София Адриан Николов, икономически анализатор в Института за пазарна икономика . „Ние не знаем дали ще има ново правителство в рамките на този парламент, дали то ще е в състояние да провежда..
Дани идва от семейство на музиканти, като нейната майка е музикант и вокален педагог, а от 4 годишна тя свири на пиано под нейно ръководство. Младото момиче е музикален редактор в програма "Хоризонт", завършила е бакалавър "Музикален и арт мениджмънт" и магистратура "Поп и джаз пеене", но споделя, че слуша всякаква музика. Дебютната й..
Венцислав Божинов от издателство "Рива" разказа пред Радио София за книгата "Жозеф Фуше – Геният на задкулисните игри и шпионажа“ от Стефан Цвайг. "Тук, когато говорим за тази книга трябва да кажа, че в нея се срещат две големи личности. Едната е писателят Стефан Цвайг, а другата е Жозеф Фуше. Жозеф Фуше малко остава в сянка. Хората, които..