Голяма част от жителите на селото са на възраст над 65 години, а участниците в "резиденцията" са около 25-годишни. С приключването на събитието обаче, творческото вдъхновение не се изчерпва, което ражда и идеята за „Инсталация на забравата“, която може да бъде видяна от 27 до 29 май 2022 г., в Bobbina Cultural Space.
Автори са Инна Павлова, Иво Недялков, Искра Йорданова и Мира Владимирова/Йондър.
Инсталацията изследва това, което забравяме, но което оставя видими и невидими следи.
Искра Йорданова е завършила гимназия с рисуване и скулптура във Варна, но за висшето си образование избира зъботехниката. Изкуството обаче не спира да я вдъхновява.
Инна Павлова е художник-илюстратор, като в последните години се насочва към работата с Арт терапия.
Мира Владимирова завършва литература, театър и актьорско майсторство във Великобритания, а откакто се завръща в България през 2021 г., работи като артист и координатор на артистични и социални проекти.
Иво Недялков е фотограф и оператор.
"Бих препоръчала на идващите да се отпуснат, да забравят, да усетят пространството, защото то може да донесе на един човек едно, а на друг – друго. Няма да ги караме да правят нищо, което те не искат", разказаха авторите в студиото на Радио София.
Мира Владимирова, Инна Павлова и Искра Йорданова определят „Инсталация на забравата“ като "нежно потапяне".
"Ние имахме доста време да разсъждаваме за кого какво е забравата. Избираме ли да забравяме нещата, които забравяме и какво се случва с тях, докато са в забравеното? Донякъде това е едно пространство на дълбочини. Уютно и интимно пространство, в което човек преминава, може да избере да наблюдава, може да избере да участва. Важното е да се чувстват добре".
В изследването на забравата, посетителите ще бъдат и участници, което ще им даде възможност да открият следи, оставени от избледнели спомени.
Проектът се осъществява с подкрепата на Национален фонд "Култура".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..