Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видимите и невидимите следи от спомените в „Инсталация на забравата“

Снимка: Мира Владимирова

Идеята за „Инсталация на забравата“ се заражда по време на седмото издание на „Резиденция Баба“ в турлашкото село Салаш в Северозападна България, през октомври 2021 г.

Голяма част от жителите на селото са на възраст над 65 години, а участниците в "резиденцията" са около 25-годишни. С приключването на събитието обаче, творческото вдъхновение не се изчерпва, което ражда и идеята за „Инсталация на забравата“, която може да бъде видяна от 27 до 29 май 2022 г., в Bobbina Cultural Space.

Автори са Инна Павлова, Иво Недялков, Искра Йорданова и Мира Владимирова/Йондър.

Инсталацията изследва това, което забравяме, но което оставя видими и невидими следи.

Искра Йорданова е завършила гимназия с рисуване и скулптура във Варна, но за висшето си образование избира зъботехниката. Изкуството обаче не спира да я вдъхновява.

Инна Павлова е художник-илюстратор, като в последните години се насочва към работата с Арт терапия.

Мира Владимирова завършва литература, театър и актьорско майсторство във Великобритания, а откакто се завръща в България през 2021 г., работи като артист и координатор на артистични и социални проекти.

Иво Недялков е фотограф и оператор.

"Бих препоръчала на идващите да се отпуснат, да забравят, да усетят пространството, защото то може да донесе на един човек едно, а на друг – друго. Няма да ги караме да правят нищо, което те не искат", разказаха авторите в студиото на Радио София.

Мира Владимирова, Инна Павлова и Искра Йорданова определят „Инсталация на забравата“ като "нежно потапяне".

"Ние имахме доста време да разсъждаваме за кого какво е забравата. Избираме ли да забравяме нещата, които забравяме и какво се случва с тях, докато са в забравеното? Донякъде това е едно пространство на дълбочини. Уютно и интимно пространство, в което човек преминава, може да избере да наблюдава, може да избере да участва. Важното е да се чувстват добре".

В изследването на забравата, посетителите ще бъдат и участници, което ще им даде възможност да открият следи, оставени от избледнели спомени.

Проектът се осъществява с подкрепата на Национален фонд "Култура".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

обновено на 28.11.24 в 11:38