Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Променя ли 21 век възприятията ни за сексуалността?

Снимка: фейсбук

"Как се променя отношението към сексуалността през 21 век; променените табута; отношение към новите сексуалности;" - това е темата на семинара "Сексуалността и психоанализатана ХХI век" с Андреас Хамбургер и Вивиан Праматароф. Той ще се проведе на 18 юни 2022 г. от 10:00 до 13:45 ч. Модератор на събитието е д-р Светлозар Василев, психоаналитик, който разказа повече подробности пред Радио София.

"Нашето дружество по психоанализа в България се опитва да бъде в крак с темите на нашето общество. Една от големите теми е свързана с противоречивото отношение към сексуалността, агресията и разрушителността, които са особено актуални последните дни", каза д-р Василев.

Той допълни, че векове наред сексуалността е била отричана, демонизирана, била е разглеждана като нещо, което е неприлично, неморално и се прави на тъмно. Последните 150 години има няколко големи скока, за които  е допринесла психоанализата. Специалистът посочи Древна Гърция, където за любовта е имало няколко думи и каза, че през последните векове има много неща, които настройват общностите към сексуалността по негативен начин.

"Самият Фройд е бил презиран за това, че открива в несъзнаваната част на психиката сексуални желания към родителите. Нещо, което формира личността най-вече чрез цивилизоването на тези желания. Чрез това, че ние ги изтласкваме и сублимираме", отбеляза д-р Василев и допълни, че допреди 40 години хомосексуализмът е бил криминализиран и считан за психично разстройство.

"Става дума за различни аспекти на нашата човешка природа. И ако човек е преминал адекватно през фазите на психичното развитие, изборът му на сексуален обект е вече въпрос на негов личен избор и на едни зрели, балансирани хармонични отношения. Тоест, въпросът не е с какъв вид партньори, като пол имаш интимни отношения, въпросът е, какви са тези отношения. Дали те са основани на любов и обич, които са зрели любов и обич, или са инфантилни и незрели, основаващи се на разрушителност, на нападение, на обиди, унижение и подобен вид отношения между хората", подчерта д-р Василев.

Той сподели, че сексуалността се използва много често за политически цели, понеже една част от политическата професионална общност е също толкова незряла, разрушителна и конкурентна по един злокачествен начин, колкото са били и хората, които са обявявали Фройд за вреден.

"За съжаление в по-голямата част българското общество е едно провинциално общество, което подобно на политиците по-скоро подхожда емоционално и не е в крак с развитието на науките за човека и за човешката сексуалност", заяви д-р Василев.

Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин, заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53
Марин Маринов

Художникът Марин Маринов ще постави нова изложба в Цариброд, Сърбия

Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена.  Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години.  Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и..

публикувано на 07.01.25 в 13:28