Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дори временно да заместите кафето с чай, организмът ви ще е благодарен

Хайде, вземете този път дясната чаша
Снимка: Pixabay

Умереното пиене на кафе е полезно, но преминаването от любимата ароматна кафява напитка към чай – поне временно, носи редица облекчения за организма, твърди латвийският портал Delfi.lv. И ги резюмира:

  • Зъбите ви ще са по-светли

Една от причините, поради които усмивката ни губи белотата си, е поредната чаша кафе. Чаят също може да направи зъбите ни по-тъмни, но не толкова, колкото кафето. Особено ако предпочитате зелен чай.

  • Намаляване на холестерола

Еспресото или френското пресовано кафе съдържа съединения, които могат да повишат нивата на лошия LDL холестерол, който е вреден за сърцето и кръвоносните съдове. Ако не искате проучвате кое кафе е здравословно и кое не, за по-сигурно преминете на чай.

  • По-малко киселини

Честото пиене на кафе може да доведе до киселини, тъй като кофеинът атакува мускула между стомаха и хранопровода, позволявайки на стомашния сок да проникне в отвореното пространство. Черният чай също съдържа кофеин, но той не предизвиква този ефект и по-рядко причинява киселини.

  • Подобрен сън

В някои сортове чай съдържание на кофеин е няколко пъти повече от кафето, но не е толкова вреден за съня ви.

  • Намалени нива на тревожност

Ако пиете много кафе (повече от четири чаши на ден), вероятно нервната ви система е прекалено стимулирана. Това може да се прояви като повишено ниво на тревожност, раздразнителност и нервност. Опитайте да преминете на чай и ще почувствате разликата.

  • Мускулните спазми ще изчезнат

Имате спазми или синдром на схванатите крака? Възможно е да става въпрос за недостиг на магнезий - кафето пречи на организма ви да го усвоява.

  • Намаляване на вероятността от развитие на някои форми на рак

Редовното пиене на чай значително намалява риска от развитие на рак на черния дроб и колоректален рак, както и на рак на стомаха, панкреаса и гърдата. Всичко се дължи на антиоксиданта ECGC, съдържащ се в чаените листа: той помага в борбата със свободните радикали, които допринасят за развитието на раковите клетки.

  • Поддържане на здравословен баланс на течностите в организма

Знае се, че кафето действа диуретично. Препоръчва се да изпивате чаша вода след всяка чаша кафе, за да поддържате здравословен баланс на течностите в организма. Чаят няма същия ефект и дори помага за задържане на влагата в организма, което означава, че ще се чувствате и ще изглеждате чудесно.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00