„Както едно огледало като се избърше, по съвсем друг начин се виждаш в него. Същото се отнася и за София като град“, каза в предаването „Радиокафе“ проф. Булев.
„Спомням си преди много години, когато за първи път започнаха да се оцветяват сградите в центъра на София, как Серафим Северняк тогава написа едно есе „Непроявена София“ и как всички забелязаха, че в центъра на София има много забележителни сгради. Като цяло атмосферата в центъра на София остава впечатление, че архитектурата не се поддържа. За да изглеждат добре сградите трябва да се поддържат, също както и хората“, смята председателят на Съюза на българските архитекти.
Споделя, че сградите са „живи същества, със своя биография“.
„София е много интересна като организация на пространството. Тя има една много ясна планова схема на центъра, с пресичащи се на кръст булеварди, с ясно очертан фокус на мястото на Римския форум, където сега се намира църквата „Света Неделя“, с пръстена от булеварди, който минава по старите земни укрепления от 18-19 век и с една голяма живописност вътре в пространствата между тези големи булеварди“, каза арх. Тодор Булев.
Преди два дни професорът представи новата си книга „Естетика на архитектурата“.
„Аз самият се занимавам с темата за човека в архитектурата и човешката същност на архитектурата, в това число и естетиката. Има няколко неща в тази книга, които са важни – едното е, че аз в духа на архитектурния Модернизъм от 20 век разглеждам архитектурата като едно широко понятие – архитектурният подход, реализиращ се в широки пространствени граници. Разглеждам и естетическото въздействие на архитектурата. Аз се стремя да покажа, че не само архитектурата е естетика, а въобще модерната естетика не е нормативна. Аз давам един метод, чрез който да работим върху архитектурата и обратно – да разбираме архитектурата“, добави арх. Булев.
Архитектурата е многосетивна, казва още председателят на Съюза на българските архитекти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Πpoф. д-p apx. Toдop Бyлeв e poдeн в c. Изгpeв, oбщинa Лeвcĸи. Зaвъpшил e Mocĸoвcĸия apxитeĸтypeн инcтитyт през 1969 г. Дoĸтop нa apxитeĸтypнитe нayĸи (1973), пpoфecop (2007), члeн нa Pycĸaтa aĸaдeмия зa apxитeĸтypa и cтpoитeлни нayĸи (Mocĸвa) (1999). Πpeпoдaвa във BCУ „Чepнopизeц Xpaбъp" (2004 - 2014), във BCУ „Л. Kapaвeлoв" и HXA. В момента е председател на Съюза на българските архитекти.
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..