Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветелина Великова:

Храната, физическата активност и сънят могат значително да подобрят детския имунитет

На пазара вече е и нейната книга "Детският имунитет“

Д-р Цветелина Великова
Снимка: Ани Петрова

Д-р Цветелина Великова е лекар, специалист по Клинична имунология. Има интерес и към възпалителните и автоимунните заболявания, имунопрофилактиката и детското здраве. Поддържа и свой блог по Имунология. На пазара вече е и нейната книга „Детският имунитет“.

„Ние сме забравили колко сме боледували, когато сме били деца. Насочих се към тази тема, тъй като ми се искаше да представя имунната система и на децата, и на възрастните по достъпен начин. Това беше и причината да създам своя блог по Имунология. Така се роди идеята за тази книга – по достъпен начин да бъдат описани функциите на имунната система, от какво е изградена тя, как работи и какво се случва, когато тя не работи правилно“, каза в предаването „Радиокафе“ д-р Цветелина Великова.

Тя обясни, че децата боледуват по-често от възрастните, но има и такива, които се разболяват по-рядко, което зависи от наследствеността и от други фактори.

„Всеки един родител се е сблъсквал с това да се чувства безсилен от едно по-често боледуване. Детето се разболява, след една седмица пак се разболява и става един безкраен процес на разболяване. Притеснително е, чудим се дали е това е нормално или не и затова е добре да се потърси специалист“.

Тя разказа, че все още има много загадки около имунитета на човека. По думите й, няма двама души с еднакъв имунитет, а имунната система трябва да бъде обучена. Освен да ни предпазва от болестотворните микроорганизми, тя трябва да се научи да регулира добре сама.

„Ако тя е прекалено усилена към безвредни антигени, могат да се развият алергии. Ако е прекалено ангажирана към собствените тъкани, може да се развие автоимунитет. Ако пък не е достатъчно силна, индивидът може да не оцелее, след среща с дадени вредители. Който открие как да се боледуват децата, сигурно ще спечели Нобелова награда“, шегува се д-р Великова.

Тя добави, че децата боледуват често до 2-годишна възраст, като до пубертета процесът се разрежда. Родителите могат да подобрят работата на имунната система на децата като обърнат внимание на храната, с която се хранят децата, физическата активност, както и по колко часа спят. В зависимост от възрастта, те трябва да спят между 9 и 11 часа. Важно е децата да се излагат на слънце и да приемат задължителните за възрастта ваксини. Стресът също оказва влияние на детския имунитет, добави д-р Цветелина Великова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Вижте още:

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До 31 август номинираме личности, организации или проекти в кампанията "Будител на годината"

До 31 август 2024 г. всеки може да номинира личности, организации или проекти в кампанията "Будител на годината". През 2024 г. инициативата "Будител на годината" отбелязва своето 11-о издание, на 1 ноември. В предложенията за номинации е хубаво да раздадете душата, емоцията и мотивацията за конкретната личност или организация, каза пред Радио София..

публикувано на 23.08.24 в 13:18
Снимки: Антонио Георгиев - Хаджихристов

Юлиян Табаков показва изобилието, което ни прави доволни, но не и щастливи

До 15 септември в софийската галерия "+359" се представя пространствената инсталация "Водна кула" на Юлиян Табаков. Тя е част по-големия проект „Виждам те“ със 7 самостоятелни изложби, но е разработена специално за мястото - Водна кула, затова носи и това наименование. "Това е по-скоро философско, отколкото визуално произведение...

публикувано на 23.08.24 в 10:46

Ученици се състезават в скоростно изкачване на стъпалата към Паметника на свободата на Шипка

Ден преди кулминацията на националното честване, посветено на Шипченската епопея, ученици ще се състезават в традиционната надпревара по скоростно изкачване на стъпалата към Паметника на свободата на историческия връх. Стартът ще бъде даден днес в 10 часа. Ученици от 5-ти до 12-ти клас ще застанат на старта в подножието на Паметника на..

публикувано на 23.08.24 в 09:31

5 ъндърграунд групи и трима художници участват в "Чайки фест-2"

Второто издание на Варненският фестивал с типично морското име „Чайки“ ще се проведе тази събота – 24 август в парк „Аспарухово“ от 18:30 , казаха пред БНР-Радио София организаторите на събитието. Входът е свободен. И отправиха покана, особено към почитателите на ъндърграунд рок музиката - метъл, индъстриъл, пънк, рап, ска. "Даваме..

публикувано на 23.08.24 в 08:49
– Мамо, искам сладоле-ед!

В София - приятно горещо, до 31°

Днес ще преобладава слънчево време. След обяд ще има временни увеличения на облачността и на изолирани места, главно в планинските и източните райони ще превали и прегърми. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 31° и 36°, за София - около 31° . По Черноморието ще бъде..

публикувано на 23.08.24 в 07:20

Най-влиятелният фестивал за дизайн на герои гостува с второ издание

През миналия септември Варна бе домакин на първото българско издание на най-влиятелния световен фестивал за дизайн на герои и персонажи - PICTOPLASMA . След фестивала в Берлин и непосредствено преди конференцията в Ню Йорк форумът "Пиктоплазма България" представи български дизайнери и артисти и тяхното творчество. Сега PICTOPLASMA се завръща във..

публикувано на 22.08.24 в 19:25
Ангелина Бонева

Очаква се биомаркерната диагностика да се предвиди в бюджет-2025 на НЗОК

Сдружението за развитие на българското здравеопазване (СРБЗ) организира кампания за повишаване информираността за биомаркерите при диагностика на онкологичните заболявания. Тя цели да се обърне внимание, че единствено в нашата страна, тези изследвания не се покриват от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Организаторите биха искали..

публикувано на 22.08.24 в 17:25