Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветелина Великова, имунолог:

Мерките за безопасност да се спазват и след ваксиниране или преболедуване

Снимка: Ани Петрова, БНР

Всяко научно дружество за конкретни заболявания (автоимунни, онкологични, алергични) излиза със становище по отношение на ваксинирането срещу Covid-19. Важно е да се разбере от хората и да се знае, че ваксините, които вече се поставят, са ефективни, с добър профил на безопасност. Това се отнася както за RNK, така и за векторно базираните ваксини.

Становището е на д-р Цветелина Великова – имунолог от УМБАЛ „Лозенец“, която има специализирани и по-задълбочени публикации по темата.

Пред Радио София тя обясни, че когато вирусът, причинител на Covid-19, навлезе в организма, ролята му е една – да се размножи успешно, за да се насочи и към друг гостоприемник.

Имунната система трябва да противодейства.

Вирусът обаче има свои начини за избягване на неутрализиращото функция на имунитета. Това особено важи за SARS - CoV-2 – той има допълнителна способност да потиска имунната система. Затруднява и самото му разпознаване. Това е сред основните причини за пандемията, на която сме свидетели от година.

Смяташе се, че децата са по-защитени от зловредното въздействие на новия коронавирус, но това становище напоследък подлежи на преразглеждане. Те могат да изкарат Covid-19 от безсимптомно до тежко, допълни д-р Великова.

През декември 2020 г. в някои страни е правено изследване, което показва, че при 20 до 50% от преболедувалите се изгражда автоимунитет. За България няма подобни данни. Способността на подобно предизвикване от страна на коронавируса е особено обезпокоителна, смята специалистът.

Все още в света няма сигурни данни за това колко трябва да бъдат антителата, за да ни защитават от повторна инфекция. При вирусните зарази много е важен клетъчния имунитет. Затова е важно мерките за безопасност да се спазват и след ваксиниране или преболедуване.

Чуйте разговора на Катя Василева с д-р Великова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Жени Шиер и Георги Начев

Младежи без родителска грижа ще разберат какво е доверие и... мечта

Две организации с обединили усилията си, за да създадат в София център за подкрепа на младежи без родителска грижа под името "Пристан" . Целта е младите хора в нужда да открият защитено пространство, в което могат да общуват със специалисти и свои връстници. Там те ще получават психологическа и емоционална помощ, консултации за търсене..

публикувано на 10.02.25 в 12:19

Едни от най-честите съдебни дела на потребителите в столицата – срещу "Топлофикация - София"

Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“, коментира пред Радио София адв. Кръстьо Кунчев. Преди да открие своя самостоятелна практика, той е работил в "Топлофикация – София“ като юрист и има наблюдения за водените дела от страна на дружеството. "Исковете, които "Топлофикация“ предявява срещу..

публикувано на 10.02.25 в 10:18

Течовете и грешките в разпределянето на сметките за вода и парно - за сметка на потребителите

Течовете по водопреносната мрежа се плащат от потребителите, грешките в разпределянето на сметките за топла вода и парно, също са за сметка на крайния потребител. Прекалено силното или пък неадекватно ниското напрежение, което подават електроразпределителните дружества към домовете на хората поврежда електроуредите. В повечето случаи..

публикувано на 10.02.25 в 09:04

Предимно слънчево, с температура в София около 4°

Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..

публикувано на 10.02.25 в 07:35

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51