Какво може да обедини стотици жени от цяла България, с умели ръце и добри сърца? Трудно ще се сетите, ако вече не знаете за Фейсбук групата "С вяра в доброто – подари надежда".
Членуващите там жени плетат най-различни предмети и играчки благотворително, например за лечението на онкоболни деца.
Само за година от продажбата на плетива са събрали над 22 хиляди лева в подкрепа на различни благотворителни каузи.
"Групата е създадена през 2015 година по идея на Мариана Гелева – разказа пред Радио София Анелия Бугерова – Всичко започна с плетенето на едно одеяло, в което се включиха много жени. През изминалите 7 години постепенно в групата се събраха близо 4500 жени от цялата страна. Целта ни е с всяка изплетена бримка да помогнем, да донесем радост на някое дете."
Ако отворите групата, ще видите че заниманието и каузата на членовете са спечелили 14 хиляди последователи.
Вера Беневречка обясни, че отдавна плете и е търсела начин да бъде полезна. Затова когато видяла групата, с радост се включила. И добави:
"Мога да плета всичко, но повече се купуват играчки, за подаръци. Стараем се да вложим това, което сме научили през годините, затова играчките са ни хубави."
Жените досега са плели детски герои от приказки и филми, коледни играчки за корпоративни партньори – по поръчка, дори играчка по рисунка на дете.
Преди пандемията – през 2019 г. с изделията от майсторските си ръце жените от групата са събрали над 65 хиляди лева. През 2021 г. сумата е около 51 600 лева.
Съмишленици подкрепят инициативата не само с покупки на играчки, но и със средства за прежда и други материали.
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..
Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..
На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..