Вечер на танц и музика, създадени изцяло в неуловимото „тук и сега“. Това могат да предложат малко артисти и едни от тях са участниците в платформата за импровизация и композиция – ПИК.
Какво съдържа настоящият момент и какви взаимовръзки и събития може да подхрани? В импровизирания спектакъл „Прасета играят в космоса“ свой отговор на този иначе философски въпрос дават 8 изпълнители - Зорница Стоянова, Силвия Чернева, Ивайло Димитров, Цвета Дойчева, Ина Гергинова-Евтимова, Николай Бързаков, Саша Кръстарска и Даниел Денев, плюс музикантите Павел Терзийски и Димитър Горчаков.
В студиото на Радио София гостуваха две от участничките - Зорница Стоянова от дълго време се интересува и занимава с танцова импровизация за сцена (била е 18 години във Филаделфия), а Силвия Чернева се е запознала в магията на импровизацията в Лондон.
Намират съмишленици и подкрепа – особено в лицето на Ивайло Димитров, който преподава контактна импровизация в НАТФИЗ.
"Трябва да имаш много бърз ум и да реагираш хореографски така, че изпълнението да излезе убедително и истинско – разкри Зорница. – Импровизацията дава изключителна възможност за фарс, за хумор, за драма. Прекрасно и трудно изкуство."
Според Силвия хората в трупата на момента композират ситуации в пространството:
"Постоянно дискутираме. Упражняваме се. Обсъждаме, обогатяваме се.
Представянето „Прасета играят в космоса“ ще се състои на 11 ноември (петък), от 19:00 ч. във фоайето на бившата фабрика и настояща офис сграда на софийската ул. „Софроний Врачански“ 62А.
А заглавието всъщност е провокация към ума на публиката.
И подготовка за това, което им предстои в нетрадиционното място, което импровизирано можем да възприемем като театрална зала.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..