По темата, миналата година, Георги Апостолов, координатор тогава на Националния център за безопасен интернет, коментира пред БНР, че в много държави развиват собствени програми и начини на противодействие и обучение на деца, родители и учители, но нещата се движат с много бавна скорост. Другата важна особеност, която създава проблем е, че с широкото навлизане на интернет, хората започват да го приемат за даденост и децата в училище могат да кажат наизуст какви са рисковете, но както и възрастните, не могат да разпознаят тези рискове. Липсва и подготовка да се правят адекватни действия, за да защитим себе си.
Работата на Националния център за безопасен интернет, датира от 16 години. През декември миналата година, той бе застрашен да затвори врати, поради липса на съфинансиране.
Благодарение на българска компания по кибер сигурност, той ще продължи своята работа поне още 6 месеца – за толкова е осигурено финансирането му. От Асоциация "Родители" апелират да се намери спешно финансиране от държавата.
Антоанета Василева от асоциацията дава пример от нейната практика като експерт, от август миналата година, със случай на момиче, което се запознава с мъж в мрежата и си разменят голи снимки. Той се представя за 15 годишен, тя е на 14. Когато успяват да се видят на живо, момичето установява, че срещу нея стои мъж на 30 години. Уплашена, въпреки, че изтрива снимките и акаунта си, той продължава да я преследва и натискът върху нея се увеличава, като впоследствие той качва всички снимки на страница в интернет. Майката на момичето разбира всичко и търси съдействие от Националния център и оттам успяват да свалят страницата.
Но ако Националния център го няма, кой би направил това?
Експертът Антоанета Василева отбеляза пред Радио София, какво би трябвало да бъде отношението на държавата в подобни случаи на сексуален тормоз и насилие:
"За последните 9 месеца разговаряхме с 2 правителства, с различни министерства, даваха се различни предложения, но нито едно от тях не доведе до финансиране от страна на българската държава, както се случва с другите 26 европейски центрове. Мисля, че няма достатъчно политическа воля, да бъдат подкрепени българските деца и българските родители, за това, да има на кого да се обадят, ако имат проблем онлайн".
Тя допълни, че Националният център по безопасен интернет е единствената такава услуга, ръководена от неправителствена организация в България, която реално помага на българските деца и родители. Над 23 700 сигнала за насилие е имало на горещата телефонна линия, когато центърът е бил пред затваряне, отбеляза тя.
Чуйте още интересни детайли за различните сигнали и преобладаващи случаи, отт разговора на Златина Петкова в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..