Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вече има помагало по български език - специално за деца бежанци

Снимка: Фондация “Рийчаут”

В подкрепа на обучението по български език на децата бежанци и мигранти, чийто брой в България се увеличава с всяка изминала година, от фондация “Рийчаут” (Reachout Foundation), създадоха помагалото „АБВ - първи стъпки“.

По данни на Държавната агенция за бежанци, както и от Върховния комисариат за бежанците на ООН, общият брой на децата влезнали в България от всички държави през 2022 г. е близо 60 000, като 52 000 от тях са от Украйна. Около 3 хиляди от децата от другите държави са непридружени деца бежанци, тоест са без родители.

Това посочи пред Радио София Кристина Гологанова, управител на "Рийчаут" (▼).


Тя обясни, че адаптацията на децата в чуждата държава е различна – в зависимост от това, дали са посещавали училище, дали езикът и азбуката им е близка с нашите и т.н. Освен това някои от бежанците остават у нас за по-дълго време, но други са транзитно преминаващи.

"От срещи с учители сме разбрали, че те всъщност непрекъснато адаптират някакво съдържание. Има доста голяма нужда учителите да получат някакво обучение или подкрепа, за да могат да преподават български като чужд език.

Създаването на учебните помагала за нас беше голямо предизвикателство, защото е пръв такъв наш опит. Имахме няколко срещи с преподаватели от Софийския университет,  които видяха нашето помагало и ни дадоха насоки, но общо взето с Марта Иванова се осланяхме на собствения си опит. Опитахме се да подберем такова учебно съдържание, което да е интересно за децата, което да ги въведе в българския език. Илюстраторката е украинка, която, която не е идвала в България никога, но прие присърце тази задача и беше изключително съпричастна“, каза още Гологанова.

Сред основните теми са близките до децата „Моето семейство, "Моят дом", "Моето училище", "В града", "Професии" и други.

По проект е било заложено помагалото да бъде само в електронен вариант, да бъде достъпно за учители, педагози и доброволци на територията на цялата страна.

Благодарение на Върховния комисариат за бежанците на ООН е отпечатан тираж от 200 броя хартиени учебници, а сега са планира и втори тираж.

Според създателите на образователния пакет, той би бил полезен и за българските деца извън нашите граници.

Чуйте повече по темата в разговора на Гергана Пейкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17