Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикалният вкус се променя

Пепи Писарски и Петър Маринов
Снимка: радио София

Последният ни час е на музикални теми. В началото говорим за 60 годишния юбилеен концерт на Костадин Георгиев - Калки – „60 обиколки около слънцето“:

"Работя върху новия албум, който ще излезе на края на годината. концертът ще бъде открит с Концерт за пишеща машина и пиано. Музикантите винаги трябва да бъдат на ниво, да търсят повече публика и да създават качествени произведения. Музикантският труд трудно се разбира. Съпругата ми свири по 6-7 часа, за да поддържа форма. Почти всичките си финанси, музикантът вкарва обратно в музиката.

Към момента няма професионални импресарии и разпространители на музика, те не се занимават с класическа и поп музика. Успехът е много хлъзгаво нещо, музикалният вкус се променя, Трябва да държим на ценностите си, на авторската музика, в хубавите текстове, в цялата комбинация, която прави добрия вкус."

На гости в студиото идват и двама от членовете на група "Атлас", Пепи Писарски и Петър Маринов. След концерта "35 години Атлас" и новият албум "Отключете душите", групата продължава да ни изненадва...

"Разликата е огромна с акустичния ни проект със струнен квартет, музиката ни звучи много по-топло. Годините ни са ужасно много. Много неща научих - хората харесват мелодична музика с текстове с хубави послания." (Пепи) "Публиката има нужда от такава музика. Изборите и компромисите са всекидневни и трудни, трудно е да се занимаваш с музика, трябва да успяваш да лавираш." (Петър)

"Музиката стига най-бързо до хората, човек трябва да е и идеалист, и инат. С положителен знак, той е в основата, аз и приятели да продължаваме да се занимаваме с музика. Музикалната среда се промени към зле, престанаха да се излъчват български песни в ефир, започна да се гледа изключително комерсиално. Не съм против поп-фолка, но е по-добре да се конкурират стиловете. Няма законодателство за подпомагане на национален музикален продукт, като разграден двор сме. Българската музика е 12% в ефира. В 18 държави има подобен закон. Интересът е на чуждите звукозаписни фирми, това да не се случи тук, а ние си мъждукаме. Езикът формира нацията." (Пепи)

"Сменихме много вокалисти и това бе цената, която трябваше да платим за дълголетието ни. Новите членове ни обогатяват, намерихме се. Обръщаме внимание на всеки наш гост във ФБ. Ще заснемем и запишем акустичния концерт."

"Първо правя музиката и аранжимента, колкото и да е непривично, чак тогава търся подходящия текст (Пепи) При мен според музиката и настроението пиша текста, но някой път е по-различно (Петър) И аз, с "Чорапояд" (Пепи)

"Студиото ни дава свобода, не сме спрели да правим музика, два албума със съвсем нови песни. Трябва да внимаваш да не предозираш технологията. Ако говорим за "Кукла" тя е на Пепи Развигоров Попов, ние бяхме решени да се спасяваме в Норвегия. Но песента се превърна в хит и това ни накара да останем в България." (Пепи)

"Компютърната технология позволи появата на изпълнители, които не са певци, това е черната страна на съвременната технология. Цената на успеха е всеотдайност, време, нерви, инат, и това не е сигурно без късмет." (Пепи) "Крайното нещо е любовта към музиката и към публиката, И музиката, и публиката се променят, ние също трябва да се променяме. (Петър)

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Елхата, видяна и снимана от дрон

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

Забраняват употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 района в София

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:57