"Което означава, че съотношението на регистрирани автомобили към зарядна точка е около 6-7 към 1. Това е доста по-добро съотношение от голяма част от страните в ЕС. По данни на ЕК за проблем за зарядната инфраструктура може да се говори, когато съотношението е над 12 към 1", сподели Бакърджиев.
Той добави, че реално няма недостиг на броя станции в България, както и проблем с тяхната концентрация, защото те са разпределени равномерно спрямо броя на регистрираните електромобили. Бакърджиев каза още:
"Към тези 4408 автомобили в столицата само в нашата мрежа, в Eldrive Bulgaria имаме над 200 точки в София. Общо в цялата държава те са над 500. Половината от тези точки са бързозарядни. Те са разпределени равномерно по национално покритие на всичките основни пътни маршрути. Ще дам пример с автомагистрала "Тракия": маршрутът й е покрит на интервали през между 50 и 70 км. и в двете посоки. От края на миналата година наш основен фокус вече е бързото зареждане и изграждането на зарядни хъбове. Това са локации, на които имаме голямо количество точки за супер бързо зареждане на повече автомобили наведнъж".
Бакърджиев уточни, че скоростта на зареждане на бърза станция зависи от електромобила, зарядното и капацитета. Последна и предпоследна генерация среден клас автомобил зарежда с около 100 Kw на час. Относно нерегламентираното паркиране на места за зареждане той сподели, че все-още няма сериозен проблем в тази насока, а за ремонтите на пътната инфраструктура и поставянето през това време на зарядни хъбове отбеляза:
"Разбира се, че при ремонти и изграждане на нова пътна и тротоарна инфраструктура в градската среда трябва да се помисли и за електрическите автомобили, които видимо настъпват много сериозно".
Той добави, че в огромната си част зарядните точки в София и страната са изградени върху частни имоти, а не върху общински такива.
"В момента в нашата мрежа има три действащи такива хъба с между 8 и 20 конектора. Ние работим много усилено върху изграждането на още 4 локации", посочи Бакърджиев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..