Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотоизложби за 90 години ротарианско движение в България

Снимка: Радио София

Какво представлява Ротари Клуб? Изложбата озаглавена "90 години Ротари", която се намира в градинката на Кристал е разказ за това, какво са направили Ротари за София. Подробности пред Радио София разказаха Цонка Таушанова и Цвятко Кадийски.

"Ротари е замислена като организация на бизнесмени, за да може да осигури по-етични отношения между тях. Това нещо обаче много бързо се разраства и в момента Ротари е организация на специалисти, на професионалисти във всички полезни за човека области. Ние не правим разлика между шивач, висш магистрат и голям индустриалец. От четиримата първооснователи на Ротари единият е адвокат, другият е съдия, третият е шивач и четвъртият е индустриалец", поясни Кадийски.

Той отбеляза, че двете теми, по които не е позволено Ротари да взима отношение са религиозните и политическите. Това е хуманитарна организация, най-голямата и най-старата неправителствена в системата на ООН, която е със статут на наблюдател и е в основата на създаването на ЮНЕСКО. Т. нар. "специалитет" на клуба е темата за културното и историческо наследство.

"Ротарианската помощ е не да дадеш риба на гладния, а да му дадеш въдица за да може той сам да си улови рибата", цитира старата фраза Кадийски.

"Ние имаме много трайни и устойчиви проекти, които се изготвят през годините. Устойчив проект на Ротари клуб София са ежегодните профилактични прегледи на щитовидната жлеза, които се правят на учениците от различни градове в страната. Всяка година представител на Ротари клуб София съвместно с лекари посещава училища от различни градове. Също така клубът има мамограф, който е получен с помощта и подкрепата на Международния ротариански комитет Франция-България. Мамограф, с който се прави регулярен скрииминг на млечната жлеза на жените от малките населени места. Той се използва изключително там, където няма достъп до големи болнични заведения", сподели Таушанова.

Тя посочи, че по време на пандемията клубът е дарил на Министерство на здравеопазването няколко видеоклипа и билбордове, призоваващи гражданите да се ваксинират. През 1991 г., когато клубът у нас още не е бил създаден, в Сливенски окръг е имало епидемия от полиомиелит сред ромите и тогава от Ротари Интернешънъл са изпратили 60 хиляди дози ваксини за ромските деца. След възстановяването на Ротари клуб София през 1991 г., през годините са правени редица значими проекти в областта на здравеопазването.

Значим проект е стартиралият през 2018 г. "Дай път на живота", който е насочен за опазване на живота на децата по пътищата на страната. Ежегодно се връчва и ротарианска награда за отличник магистър-инженер в Техническия университет в София, подпомагат се и млади таланти в различни области, организират се и редица мероприятия. Във връзка с устойчивите проекти за опазване на историческото и културно наследство Таушанова отбеляза, че клубът работи в тясно сътрудничество със Столична община, както и с всички софийски културни институции. Две от витрините в подлеза на Стара Сердика са дар и се поддържат от от Ротари клуб София.

На 11 април 2023 г., вторник от 18 ч в изложбената зала на Централния Държавен архив на ул. "Московска" 5 беше извършено предаване на дарението "Фотоархивът на основателя на Ротари България д-пр Н. П. Николаев". В залата бяха изложени предаваните документи, както и няколко постера и артефакти, които представят развитието на Ротари у нас и мястото и ролята на д-р Николаев за това. Изложбата представя подготвяния за даряване на ЦДА от Цвятко Кадийски, историк на Ротари-България частичен архив на д-р Николаев, намиращ се допреди няколко години в Стокхолм, където той пребивава в емиграция до края на живота си. След това архивът се съхранява от инж. Кадийски в България.

"Трябва да подчертаем, че към 1938 г. Николаев е третият човек в йерархията на Царство България. Царят, министър-председателят Кьосеиванов и Николаев. Така, че това не е случаен човек и тези снимките наистина някои от тях са уникални, някои от тях знаем, че ги няма дори в Националния музей, няма ги в Музея на София, няма ги и в държавния архив", отбеляза Кадийски.

В чест на 90-та годишнина на организацията предстои откриването на изложба в Софийския исторически музей. Всички, които се интересуват от история и изкуство са поканени на откриването, което ще бъде на 26-ти април от 18:00 ч. На нея ще бъде представена цялата историческа колекция Ротари България, която е събирана от Кадийски над 30 години и която той ще дари на Софийския исторически музей. По повод 80-та годишнина от спасяването на българските евреи ще бъде изграден паметник на юристите спасители, чието създаване ще бъде подпомогнато от Ротари клуб София.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00