Ще разберете от интересната среща в ефира на предаването „Добър вечер, София“ със специалния гост - Весела Велин. Тя е професионален спортист по айкидо, с колан 4 дан.
„Приела съм мисия да разпространявам и популяризирам айкидо и неговите ценности, защото смятам, че те са страхотни, най-вече за възпитанието на децата и си заслужава повече хора да чуя за тях“, споделя тя.
От ландшафтна архитектура до айкидо
„Ландшафтна архитектура означава облагородяване на средата, на пространството и това ме привлече много в тази специалност“, пояснява тя и допълва, че първоначално е трябвало да учи архитектура, но буквално месец преди кандидат-студентските изпити се запознава с новата специалност и това променя плановете ѝ.
„Много ме впечатлиха сингапурските сгради – всичките в градини, в зеленина, това беше една утопия за мен“, казва още тя. Разкрива, че вдъхновена от видяното в Сингапур, решава да прави това и в България. Но реалността в родината се оказва друга.
„Моят път се обърна, когато трябваше да избера между айкидото и ландшафтната архитектура.
В етапа, в който се намирах, работата ми беше да проектирам детски площадки, да ги поправям от деца-вандали, които сами си ги чупят.“
Тя поясни, че типичен случай е видяла с очите си, което по-късно я подтиква да избере айкидото за деца. „Дали да правя площадки за деца, които ги чупят, или да помагам с нещо за възпитанието им.“
Весела Велин е от Сливен, в своя град тя тренира айкидо, а когато идва в София ѝ предлагат да преподава на деца – в началото само събота и неделя по 1 час, „което беше адекватно и съвместимо с другата ми дейност“, твърди тя, но за 1 година от 4 деца със съпруга ѝ разработват група, която се разраства до 30 деца.
Тогава взимат решение да направят собствен клуб. За целта наемат зала почасово, а групата продължава да се разраства. Интересът към айкидото е провокиран не толкова от айкидото като техники и като спорт, а от начина на преподаване, защото това е средство за дисциплина и възпитание, смята Весела Велин.
Философията на айкидото
Всички бойни изкуства са самозащитни. От тях има по-работещи практично и не толкова работещи.
Освен тяхната практическа стойност, приложими са добродетелите, които изграждат – дисциплина, уважение, сила на характера, разяснява младата жена и допълва, най-голямата победа е победата, която правиш вътре в себе си – да не ти се ходи на тренировка, но да отидеш, да ти е трудно да спазваш правилата, но все пак да ги спазваш.
„Все повече според мен, родителите трябва да търсят опора за дисциплината и възпитанието на децата и в други институции, освен в училище – школи по извънкласни дейности, школи по бойни изкуства, спорта и домашното възпитание, което изгражда ценности“, съветва тя.
Чуйте още от интересния разговор на Роман Михайлов, за да разберете повече за хармонията и баланса в айкидото. Какъв е пътят за хармонизиране на енергията.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..