Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В София се проведе конгрес на европейските развъдчици на дребни декоративни животни

На конгреса, от дясно наляво: Джон Грос от Швейцария, който е председател на европейската асоциация, Жанин Йеху, Моника Стоянова, Сашо Сарандев
Снимка: Личен архив

В София се проведе 84-тият конгрес на Европейската асоциация на развъдчиците на дребни домашни животни. Присъстваха представители на 34 страни. 
За първи път в своята история срещата се провежда у нас. 

Българската и Европейската организация обединяват хора  от всички прослойки на обществото, с различни професии  - продавачи, аптекари, магазинери, адвокати, лекари, имаме дори бивши наши министри, които са гълъбовъди.

"Членуващите в  Европейската асоциация официално са над 3 милиона от 33 страни, но тези, които отглеждат съответните животни и не членуват в нея са много повече - посочи пред БНР-Радио София Сашо Сарандев, председател на българската СГРДДЖРБ. Това са развъдчици на гълъби, зайци, кафезни птици, морски свинчета и др, които по този начин поддържат генетичното многообразие сред тези видове. В България развъдчиците са между 50 и 100 хиляди.

„Тук говорим за декоративно отглеждане на животните, които впоследствие се явяват на изложби, взимат награди, пази се селекция спрямо породите животните и птиците“, уточни – Сашо Сарандев, председател на българската СГРДДЖРБ. Той допълни, че в различните държави са застъпени различни секции в декоративното животновъдство.
В България преобладават гълъбовъдите.

Сарандев не скри удовлетворението от начина, по който е организирано и протекло събитието, и допълни: „Обсъждат се предимно проблемите, които възникват пред нашето хоби, които въобще не са малко. Обсъждат се предстоящи мероприятия, нови системи на оценяване на животните или птиците, обучават се съдии, определят се дати за съдийски семинари, нови конгреси, национални и международни изложби“.

В момента в България съществува забрана за провеждане на пазари и изложби на птици, заради птичи грип. Заповедта е подписана през 2019 г. и оттогава никой не си прави труда да я ревизира. Такива мероприятия се провеждат свободно навсякъде в Европа и света, допълни Сарандев.  

За да се захване човек с подобно хоби, е нужно да обича животните и птиците, каза още Сашо Сарандев, а когато интересът и по-голям, започваш да се интересуваш и от различните породи и специфики на отглеждане, как да се запази генетичното богатство на животните, изтъкна още той.

„В ежедневието си вие консумирате определени продукти от тези животни, а те се отглеждат на определени породи – птицефермите отглеждат едни, зайцефермите други, но всички те се създават от тези отглеждачи-любители, които запазват богатия генетичен материал, илюстрира Сарандев.

Чуйте още интересни подробности по темата от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16