Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В София се проведе конгрес на европейските развъдчици на дребни декоративни животни

На конгреса, от дясно наляво: Джон Грос от Швейцария, който е председател на европейската асоциация, Жанин Йеху, Моника Стоянова, Сашо Сарандев
Снимка: Личен архив

В София се проведе 84-тият конгрес на Европейската асоциация на развъдчиците на дребни домашни животни. Присъстваха представители на 34 страни. 
За първи път в своята история срещата се провежда у нас. 

Българската и Европейската организация обединяват хора  от всички прослойки на обществото, с различни професии  - продавачи, аптекари, магазинери, адвокати, лекари, имаме дори бивши наши министри, които са гълъбовъди.

"Членуващите в  Европейската асоциация официално са над 3 милиона от 33 страни, но тези, които отглеждат съответните животни и не членуват в нея са много повече - посочи пред БНР-Радио София Сашо Сарандев, председател на българската СГРДДЖРБ. Това са развъдчици на гълъби, зайци, кафезни птици, морски свинчета и др, които по този начин поддържат генетичното многообразие сред тези видове. В България развъдчиците са между 50 и 100 хиляди.

„Тук говорим за декоративно отглеждане на животните, които впоследствие се явяват на изложби, взимат награди, пази се селекция спрямо породите животните и птиците“, уточни – Сашо Сарандев, председател на българската СГРДДЖРБ. Той допълни, че в различните държави са застъпени различни секции в декоративното животновъдство.
В България преобладават гълъбовъдите.

Сарандев не скри удовлетворението от начина, по който е организирано и протекло събитието, и допълни: „Обсъждат се предимно проблемите, които възникват пред нашето хоби, които въобще не са малко. Обсъждат се предстоящи мероприятия, нови системи на оценяване на животните или птиците, обучават се съдии, определят се дати за съдийски семинари, нови конгреси, национални и международни изложби“.

В момента в България съществува забрана за провеждане на пазари и изложби на птици, заради птичи грип. Заповедта е подписана през 2019 г. и оттогава никой не си прави труда да я ревизира. Такива мероприятия се провеждат свободно навсякъде в Европа и света, допълни Сарандев.  

За да се захване човек с подобно хоби, е нужно да обича животните и птиците, каза още Сашо Сарандев, а когато интересът и по-голям, започваш да се интересуваш и от различните породи и специфики на отглеждане, как да се запази генетичното богатство на животните, изтъкна още той.

„В ежедневието си вие консумирате определени продукти от тези животни, а те се отглеждат на определени породи – птицефермите отглеждат едни, зайцефермите други, но всички те се създават от тези отглеждачи-любители, които запазват богатия генетичен материал, илюстрира Сарандев.

Чуйте още интересни подробности по темата от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джазът и Банско – неразделни и през 2024

Джазът отново се настанява в Банско и ще остане там от 3 до 11 август. Още в 11 часа джазът на младостта очаква своята публика на сцената в парка на Банско. Следват различни джаз преживявания у така – до след полунощ. „ Традиция и развитие – това е нашият слоган  – каза пред Радио София Илиана Иванова, председател на УС на асоциацията „Фестивалите в..

публикувано на 28.07.24 в 18:08
Пирдоп

Промишлен район с дадености за туризъм

Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров : "Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план..

публикувано на 28.07.24 в 11:01

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43