Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой се страхува от изкуствения интелект?

Снимка: Praktika

Изкуственият интелект и приложението му в творчеството – това е темата на дискусия, в която ще вземат участие журналисти, продуценти, графични дизайнери, които се занимават ежедневно с творчески дейности.

Повече научаваме от разговора  в предаването "Радиокафе" с Радослав Бимбалов.

„Идеята е да съберем хора, които има какво да разкажат за това, как изкуственият интелект навлиза в дигитализацията на бизнеса – в обработката и анализа на големите количества данни, но и как той започва да променя компаниите, които се занимават с творчество и с комуникации“, разказа той пред БНР-Радио София.

За да споделят своите опит и мнение за настоящето и бъдещето на изкуствения интелект в бизнеса и креативната индустрия, в събитието ще вземат участие експертите: Петър Торнев - управляващ директор на Технологичен център на „Аксенчър“, журналистите Сирма Пенкова, Йоан Запрянов, художниците и криейтив директори  Яна Карадимова и Венцислав Вълев и Лъчезар Велинов – основател на продуцентска къща.

В последното столетие ние, човеците се опитваме да създаваме все по-добри машини, които да ни заместват в нещата, които правим, посочи Бимбалов и поясни, че вероятно твърде бързият темп на навлизане на изкуствения интелект в човешките дейности създава стрес фактор от това, че все още не можем да свикнем и да осъзнаем какво се случва.

„За хората,  занимаващи се с творчество, изкуствения интелект не просто не е заплаха, а е нова възможност – това е „трета ръка“, която можете да имате, защото той е много бърз, гъвкав, и може да помогне да изпълните неща, които иначе отнемат много време – в една визия, или дори в един текст“, категоричен е той.

"Машината може да е по-добра с по-разширените си възможности, но тя няма въображение, което притежава човешкият мозък. Именно тук колаборацията между човека и машината може да достигне до високи нива“, посочи още Бимбалов и допълни, че взаимодействието машина-човек всъщност е една партньорска работа, която има своята полезност.

А въпросителните, които възникват относно авторските права, как се ползват и какъв е достъпът до всички неща, създавани от човека някога, някъде, това си е наш, човешки проблем.

„И сега проблемът ще стане сериозен – ще видим, как ние сме се превърнали в големи плагиати, сега учим и машините да плагиатстват“, отбеляза още Бимбалов. 

Според него и изкуственият интелект не може да създава сам абсолютно нищо, той създава под командата на човека.

Чуйте още интересни детайли по темата от разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - Змей Горянин и Соня Змеицата

Адресите на любовта - Змей Горянин и Соня Змеицата: Поредица исторически романи, издател заедно с Елин Пелин на сп. "Българска марка", преводи и... затвор след 9 септември. Забранено му е да публикува под псевдонима, под който е познат. Живее над две десетилетия в манастир. Какво е опасното? Обвинен заедно с Фани Попова-Мутафова във "великобългарски..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57