Изкуственият интелект и приложението му в творчеството – това е темата на дискусия, в която ще вземат участие журналисти, продуценти, графични дизайнери, които се занимават ежедневно с творчески дейности.
Повече научаваме от разговора в предаването "Радиокафе" с Радослав Бимбалов.
„Идеята е да съберем хора, които има какво да разкажат за това, как изкуственият интелект навлиза в дигитализацията на бизнеса – в обработката и анализа на големите количества данни, но и как той започва да променя компаниите, които се занимават с творчество и с комуникации“, разказа той пред БНР-Радио София.
За да споделят своите опит и мнение за настоящето и бъдещето на изкуствения интелект в бизнеса и креативната индустрия, в събитието ще вземат участие експертите: Петър Торнев - управляващ директор на Технологичен център на „Аксенчър“, журналистите Сирма Пенкова, Йоан Запрянов, художниците и криейтив директори Яна Карадимова и Венцислав Вълев и Лъчезар Велинов – основател на продуцентска къща.
В последното столетие ние, човеците се опитваме да създаваме все по-добри машини, които да ни заместват в нещата, които правим, посочи Бимбалов и поясни, че вероятно твърде бързият темп на навлизане на изкуствения интелект в човешките дейности създава стрес фактор от това, че все още не можем да свикнем и да осъзнаем какво се случва.
„За хората, занимаващи се с творчество, изкуствения интелект не просто не е заплаха, а е нова възможност – това е „трета ръка“, която можете да имате, защото той е много бърз, гъвкав, и може да помогне да изпълните неща, които иначе отнемат много време – в една визия, или дори в един текст“, категоричен е той.
"Машината може да е по-добра с по-разширените си възможности, но тя няма въображение, което притежава човешкият мозък. Именно тук колаборацията между човека и машината може да достигне до високи нива“, посочи още Бимбалов и допълни, че взаимодействието машина-човек всъщност е една партньорска работа, която има своята полезност.
А въпросителните, които възникват относно авторските права, как се ползват и какъв е достъпът до всички неща, създавани от човека някога, някъде, това си е наш, човешки проблем.
„И сега проблемът ще стане сериозен – ще видим, как ние сме се превърнали в големи плагиати, сега учим и машините да плагиатстват“, отбеляза още Бимбалов.
Според него и изкуственият интелект не може да създава сам абсолютно нищо, той създава под командата на човека.
Чуйте още интересни детайли по темата от разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..