Програмата за училища посланици на Европейския парламент дава възможност на ученици от средни, профилирани и професионални училища да научат повече за правата си като граждани на ЕС и за ролята на ЕП като насърчава гражданската им активност. Тя стартира с пилотно издание през 2016 г. и до момента през нея са били сертифицирани общо 177 училища, а участващите към момента са 68 и се намират из цялата страна.
Събеседник по темата в БНР-Радио София бе Теодор Стойчев – ръководител на Бюрото на ЕП в България.
„Точно това е идеята на Програмата – да възпитаваме активни граждани, които да познават как функционира българската държава и какви са техните права като български граждани, както и да знаем какви са правата и задълженията ни като европейски граждани, произтичащи от членството ни в ЕС“, посочи той.
Идеята е да се запълни тази ниша, на която в процеса на гражданското образование не се обръща толкова внимание, а именно Европейският съюз. По думите му тази програма се осъществява с активното участие на ученици и учители и се основава изцяло на доброволен принцип и участие, за да може да даде по-добри познания как функционира ЕС, каква дейност се извършва в него и как точно България може да бъде една успешна държава членна ЕС, а ние да бъдем активни европейски граждани, които познават своите права.
Отзивите за програмата са много добри, за тези 7 години минаха около 180 училища, идентифицирани като училища посланици, което е над 25% от всички средни училища в страната“, поясни Теодор Стойчев. Относно това доколко са информирани младите хора, като важен фактор той посочи възрастта.
„Понякога те са ученици, които току-що са започнали гимназиален цикъл на образование и нямат толкова познания, понякога пък са в последните една-две години от своето средно образование и познанията са много по-задълбочени“, подчерта той.
Идеята е да помогнем на тези, които нямат талкова познания, да ги увеличат, а тези които имат повече, да могат да ги предадат сред своите съученици, родители, учители, изтъкна Теодор Стойчев.
Някои младежи продължават развитието си като стажанти в ЕП, а други участват в Програмата Euro skola, която се организира от много години, като симулация на ЕП в Страсбург и през която преминават хиляди ученици, каза още той.
Кандидатури за участие в програмата се набират до 24 септември. Информацията е разпространена от Бюрото на ЕП, до училищата през Министерство на образованието, информация за индивидуални кандидатури е публикувана и на сайта на Бюрото на ЕП в България.
Повече за подробностите за критериите и процесът на обучение, чуйте в звуковия файл.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..