Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

УНСС стартира с подобрения в учебната инфраструктура

Снимка: УНСС

Как университетите ще започнат новата учебна година, какви са програмите и промените в УНСС. Подробности разказа проф. д-р Димитър Димитров, ректор на Университета за национално и световно стопанство.

"Има някои неща и в учебния процес - по-голяма дигитализация, много повече дигитални услуги за нашите студенти, опашките пред гишетата почти изчезнаха. Има възможности за плащания по всякакъв начин. Изобщо гледаме да улесним живота на студентите за да учат повече и подобряваме материалната среда и учебната база. Едно от нещата, които ще открием официално съвсем скоро, една част от него работи е фотоволтаичният парк на УНСС. В момента имаме 6 зарядни станции и с този фотоволтаичен парк мисля, че ще може да ги поддържаме доста добре", каза той.

По думите му паркът е направен с инвестиция от 3 млн. лв., като разходът се изплаща през икономиите от електроенергия. Той се намира на паркинга на университета и на плоските покриви, като по този начин не се отнемат тревните площи. Мощността му е 800 kW, което покрива около 60% от нуждите на учебното заведение. Освен това е извършен ремонт на университетската библиотека. Относно това къде се намира УНСС спрямо други университети той каза:

"Дигитализацията е много хубаво нещо, но трябва да отделяме внимание и на кибер сигурността, защото ние сме наистина много дигитализирани. С електронни студентски книжки, с електронни протоколи, с електронни главни книги. Много от процесите, които съществуват в университета също са дигитални - плащания на такси, настаняване в общежития... Представете си ако това бъде атакувано какво ще се получи в крайна сметка."

Проф. д-р Димитров отбеляза, че има няколко магистърски програми свързани с изкуствения интелект, а някои от програмите по счетоводство, финанси и логистика са на английски език и са международно сертифицирани.

"Ние се стараем да осигурим добри перспективи на нашите студенти и те да могат да се възползват от тях. Наистина, към това ги и стимулираме и университетът става все по-интернационален", каза проф. д-р Димитров.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:

Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Декември започва със слънце над почти цялата страна

Днес през по-голямата част от деня в западните райони от Дунавската равнина и Горнотракийската низина, и котловините от Югозападна България ще се задържи предимно облачно и мъгливо, като временно подобрение на видимостта ще настъпва в часовете около обяд. Над останалата част от страната ще преобладава слънчево време с разкъсана средна и висока облачност...

публикувано на 01.12.23 в 07:35

"Форум", 30.11.2023: Отново не беше избран председател на Столичния общински съвет

Събеседник в предаването "Форум" е Петко Желязов. Той е водещ, модератор и продуцент на научнопопулярни събития към платформата RATIO от 2016 г. насам. По образование е хуманитарист, с профил политически науки и международни отношения. Темите, по които говори са: Атентат в Йерусалим - ще разруши ли крехкото временно примирие Не..

публикувано на 30.11.23 в 20:50

Как ще бъде променен Ботевград

Какви са проблемите в отделните общини и плановете за разрешаването им, както и идеите и приоритетите на местната власт за развитие, и подобряването на качеството на живот на жителите? По темата говори кметът на Община "Ботевград", Иван Гавалюгов. По думите му след обилния снеговалеж електрозахранването е възстановено навсякъде, пътищата са..

публикувано на 30.11.23 в 20:06

Медицински специалисти в България стават все по-търсени и все по-малко

Публикуван анализ на Съвета за икономически анализи към Министерски съвет, посветен на недостига на медицински специалисти в здравеопазването в България сочи, че проблемът не може да бъде решен само с образователната система. Подробности по темата разказа един от авторите на доклада - доц. д-р Ралица Симеонова - Ганева. Освен член на Съвета за..

публикувано на 30.11.23 в 18:43

Книжно приключение с "Коледна песен" и Темз Арабаджиева

В предаването "Добър вечер, София“ ви правим съпричастни към едно вълнуващо книжно приключение с коледна палитра от книги – от Чарлз Дикенс през коледен сборник на български автори, класически коледни романи и до Елин Хилдебранд. Гост и наш гид в приключението беше Темз Арабаджиева, която обяви, че всеки, който закупи книга за Коледа,..

публикувано на 30.11.23 в 17:17

Безплатно каране на кънки тази събота в София

На 2 декември (събота), от 12:00 до 20:00 часа, на ледена пързалка „Юнак“ до стадион „Васил Левски“ в София, Българска федерация спорт за всички организира за 30-ти пореден път - "Зимно предизвикателство"`2023. Събитието се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта, по „Програма за развитие на спорта за всички“...

публикувано на 30.11.23 в 17:16

От 1 декември 2023 г. малкият ринг на София става недостъпен за старите автомобили

От 1 декември 2023 г. влиза в сила нискоемисионна зона в центъра на София, която ще продължи до 28 февруари 2024 г. Тя ще важи за автомобили от най-замърсяваща категория 1. Това ще се случи на няколко етапа. Първият етап на въвеждането ще е т. нар. малък ринг между между булевардите "Васил Левски", "Патриарх Евтимий", "Ген. Скобелев", ул...

публикувано на 30.11.23 в 16:59