Над 73% от служителите у нас споделят, че са били дискриминирани в процеса по подбор или на работното място.
Най-широко разпространената причина за дискриминация е възрастта (46%) – това се потвърждава и от последните данни на Евробарометър, следвана от полът и половата идентичност (33%) и семейния статус (19%).
Данните са от анонимно проучване, проведено в продължение на 5 месеца от nPloy сред над 900 служители и 150 HR специалисти в България, обясни пред БНР-Радио София един от създателите на платформата Константин Цонев.
По думите му, по-възрастните по-трудно си намират работа в сравнение с младите хора без опит.
Приблизително 59% от служителите и 30% от специалистите по човешки ресурси са били свидетели на неуместни или сексуални намеци, насочени към колега, като в 44% от случаите са били отправени към жена. Повечето от тези случаи остават недокладвани.
Според българското законодателство при фирми с над 50 служители вече трябва да има и квота за хора с физически или интелектуални затруднения. Около 51% от HR специалистите и 60% от служителите обаче твърдят, че това не се спазва.
Още подробности – в разговора на Невена Николова.
Днес си говорим за едно непреходно място в българското мироздание. То се намира до Косьово дере, на границата на Средна и Тороман Махала в град Копривщица. Мястото е църквата “Свети Николай”. Духовно място, което пази устоите на нашия народ близо 180 години. Храмът е двуетажен, с обща площ 500 кв. м, с възможност да приеме около 1500 миряни...
Археолог, учител и екскурзовод, Йордан Георгиев ни води из историята на стара, стара София: "Професиите ми се разделят на сезони, но се съчетават много добре. С учениците ми сме правили обиколки за да ги ентусиазираме, особено след излизането от пандемията. Правим "Римския тур" - най-непонятен, но и най-интересен. От Римска София се вижда немалка..
Актрисата Мариана Димитрова откакто се помни е все омъжена Звездата от филмите „Мъжки времена“, „Елегия“, „Скъпа моя, скъпи мой“ и „Дами канят“ се жени три пъти, все по любов и затова казва, че откакто се помни все е омъжена. Тя се самоубива в Сан Диего като скача от седмия етаж на паркинг в местния мол, след като вече е изстрадала..
Вечери посветена на Анри Матис и Сандро Ботичели – рисуване, дискусии и история. Ани Петрова, художник и Вяра Йорданова, арт терапевт, за идеята си: "Форматът ни доставя огромно удоволствие. Първо е лекция, разглеждаме и анализираме картини. След този първи час започва едно рисуване - хората тръгват от картините, за да направят нещо свое. Третата е..
Литературен вестник представя книгата „Моето софийско детство“ - доц. Дария Карапеткова разказва: "Това е една от най-успешните ни рубрики в последните години. Получи се интересен калейдоскоп от спомени - за сюжетите, за литературата. Идеята бе да се отговаря на нещо като анкета - с местата, книжарниците, разходките. Това бе първоначална рамка, някои..
Инициативата на пътуващия театър Скрин за цирково-театрални работилници днес от 14 до 17 часа на Раковски 149 е с благотворителна кауза, под наслов "Да помогнем на Денко". Слушаме инициатора, актрисата Дамяна Лопарска: "Денко е баща на болно дете и със семейството борят онкоболестта на детето, за тях събираме пари. Ателиетата са с въртене на пой..
4-ти фестивал на авторския театър - подробностите от Цвета Балийска, създател на събитието, която ни представя програмата: "Фестивалът е единствен по рода си на Балканите, събира само авторски театър. Да намерим формулировка - театър, който се създава от участниците. Той е много личен. Инвестират се не само лични преживявания, но и лични средства...