Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята оживява - Зала България

Снимка: Cantus Firmus

Днес в поредицата Историята оживява разказваме за прекрасната зала България. Концертна зала, която в своите 8 величествени декади посреща знаменити музиканти, диригенти и творци на музикалното изкуство.

Това е зала с впечатляваща акустика, традиции с високо качество, зададени от Софийската филхармония и нейните високи гости. И най-вече Зала България и до днес възпитава поколения на изтънчени емоции и познания на класическото музикално наследство.

Кремена Николова – Флор, експерт реклама и връзки с обществеността към Софийска Филхармония, разказва за пореден път историята, невидимите нишки и причините зала България да бъде толкова обичана:

„Освен, че е една от най-добрите в акустично отношение зали в Европа, залата е и първата обществена сграда у нас със собствена климатична инсталация. Залата е построена в 1937 в стила на немския модернизъм, с много строги форми и без излишни детайли.

Входът от „Аксаков“ е бил „вход за простолюдието“. Тя е част от комплекса Хотел „България“, има специален вход, който я е свързвал с кафето, а от изхода . се е отивало направо в ресторанта. Хотелът е трябвало да издържа залата, продуцирането на солисти, диригенти.

Открита е със специално написано произведение от Панчо Владигеров, имало е и органово произведение. Свирили са най-добрите музиканти в Европа.

На 4 май 1944 бомба разрушава сцената с органа и двата рояла „Стейнуей“, но само за 3-4 години е възстановена, органът е възстановен в 1974-5, малко по-малък е от оригиналния.

Оригинално са били 1400 места, сега са почти 1200. Акустичното сърце, най-доброто място за слушане, може да се постави в центъра, около 8-10 ред. От най-първите две ложи, вдясно е била царската.

Залата е била най-престижната за музикалното изкуство. До 1944 е могло да се влиза само със смокинг, дълга рокля – идвало се е с цялото уважение и внимание. Не са правени никакви изключения от дрескода. Царският симфоничен оркестър е научил хората да идват навреме. Диригентът Саша Попов просто е заключвал вратите в 19 ч. и изобщо не го е интересувало кой какъв е и доста време този етикет се е спазвал.

В залата постоянно се репетира, графиците са много стриктни. Всички гости солисти и диригенти са очаровани. Залата има нужда от малко повече любов и внимание. Абсолютно престъпление е поне веднъж да не си отишъл в залата и да си слушал класически концерт."
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16