Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята оживява: Началото на Третата Българска Държава

Снимка: Архивен фонд БНР

В днешната ни среща ще опитаме да усетим политическата атмосфера в новото Княжество България. След цели 5 столетия, българите отново извоюват своя самостоятелна държава. И, както подобава за една европейска страна веднага след Освобождението най-учените и можещи наши предшественици се събират в Търново.

Там те приемат Конституцията, една от най-либералните и модернистични за своето време. След това се заемат с избора на държавния глава. За първи български княз депутатите във Великото Народно събрание, с благоволението на Великите сили. избират Любимецът Сандро.

Така Александър I Батенберг, роден във Верона, Кралство Ломбардия - Венеция, става първият владетел на Третото Българско царство. Неговата енергичност и физическа красота олицетворяват устрема на младия български народ. Готов не само да се завърне географически на политическата карта на Европа. А, и да издигне себе си и отечеството до едни светли бъднини! 

Представям ви доктор Зигрун Комати - президент на сдружението за насърчаване на връзките между Германия и България. Доктор Комати е българист и филолог, работещ към Фондация “Хайлигенберг”, заела се с изследването на живота на Княз Александър I Батенберг.

Доктор Комати беше в България по повод откриването на изложбата „Сандро – княз Александър фон Батенберг“ в Националната художествена галерия. От нейния разказ разбираме, че всъщност там на юг от големия транспортен и икономически център Франкфурт на Майн, се намира едно местенце, посветено на първия български владетел след Освобождението. 

Да, макар и млад, Княз Александър е бил истински визионер в развитието на България! Безспорно един от солидните държавни мъже от онова време е Стефан Стамболов. Революционер от годините на нашето Възраждане, по-късно народен представител, регент при избора на наследника на Батенберг - Княз Фердинанд Сакс-Кобурготски, Стамболов остава следа в нашата история. За историците неговите действия са противоречиви. Само че, имаме нужда от спокоен и безпристрастен разговор за личността на Стамболов. 

Запознайте се с Костадин Смиленов. Той е електроинженер, изобретател на различни видове двигатели. Но, и духовно просветен човек. Пише книги. Някои от тях носят заглавията “Ехото на Балкана”, “Сиви бели Гълъби”, “Сътворение” и други. Господин Смиленов проучва историята и както става ясно от камбанарията на своите 90 години, е видял много неща с очите си. Говорейки за Стефан Стамболов и неговият първороден син Константин, един от хората, които са го познавали, е именно Дядо Коце Смиленов. Трагична е съдбата на държавника, на човека Стефан Стамболов. Затова, когато слушаме днешните политици и техните кавги, е добре да познаваме историята. И по-важното, да се поучим от нея.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29