Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калина Цолова: Нискоемисионната зона трябва да работи целогодишно

Анализ на Центъра за изследване на демокрацията показва, че въглеродните емисии имат пряка връзка с изменението на климата

Липсата на санкции за старите автомобилите, които влизат в центъра на София, след въвеждането на нискоемисионна зона, е шанс да се направят измервания по отделните показатели на въздуха, за да може след няколко години да се „стъпи“ на данните като отправна точка. Това каза пред Радио София Калина Цолова - анализатор в програма „Енергетика и климат“ на Центъра за изследване на демокрацията.

„На сайта на Столичната община всеки може да влезе и да види какви са показателите към съответния ден и час. Доколко те са надеждни, имайки предвид, че само 22 измервателни станции Столичната община притежава, а други 6 са собственост на НИМХ и съответно те се взимат за официални данни“, обясни Цолова.

По думите й, ако се обясни на столичани, че тази мярка е добра за здравето им, те ще я възприемат. Според нея е въпрос на подход как ще бъде поднесена информацията.

„Фокусът трябваше да се измести от това, че налагаме ограничаваща мярка, именно върху това, че чрез намаляване на вредните емисии във въздуха, нашето здраве ще бъде по-добро“, допълни Калина Цолова.

Данните на Центъра за изследване на демокрацията показват, че въглеродните емисии имат пряка връзка и с изменението на климата.

„Въглеродните емисии, които се излъчват от автомобилите са парников газ, който пряко влияе върху изменението на климата. Когато се ограничи неговото количество чрез ограничаване на движението на най-замърсяващите автомобили, това е една мярка за смекчаване на изменението на климата и в дълготрайна перспектива има положителни ефекти“, уточни Калина Цолова.

По думите й, когато към екологична група 1, се включат и следващите групи, класифицирани като замърсяващи въздуха, ефектът в годините напред ще е комулативен.

„Добрите практики от другите градове показват, че ефект има, когато зоната оперира 24/7 целогодишно. Такъв е примерът в Лондон, в Париж, в Рим. Трябва да си поставим по-амбициозни цели, за да бъде ефективно“, каза Калина Цолова.

Според нея е необходимо стриктно да се следи кои автомобили влизат в нискоемесионната зона и да се налагат глоби за нарушителите.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България е във фокуса на дискусионен форум, който се провежда в Дома на Европа. Целта е да насочи общественото внимание върху приоритетната за Европейския съюз тема – изграждане и ползотворно функциониране на енергийните общности, като важна част от енергийния преход...

публикувано на 17.07.24 в 10:17

Червен код за опасни горещини в почти цялата страна

Червен код за опасни горещини в почти всички области на страната обявиха за днес от НИМХ. Оранжев код е обявен единствено за областите Бургас, Варна и Добрич. Ще бъде слънчево, след обяд с незначителна купеста облачност. Ще духа слаб, в Източна България умерен вятър от изток-североизток. Ще се задържи горещо с максимални температури между 38° и..

публикувано на 17.07.24 в 07:35

Принудителните извалявания в помощ на земеделието

България трябва да започне опити с извалявания от потенциални облаци, което е в интерес на земеделието и напояването. Това заяви Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз (член на голямата европейска организация "КОПА КОДЖЕКА"). Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата...

публикувано на 16.07.24 в 17:40

Крайградските зони на София ще бъдат застроени

Ограниченията за строителство в крайградски зони на София падат от 2025 година, като огромни терени в крайградската зона на София ще сменят предназначението си. В земеделски земи ще може да се строи, а във вече урегулираните ще бъде позволено по-високо и по-плътно застрояване. Малка част от тях е предвидена за паркове. В Общия устройствен план..

публикувано на 16.07.24 в 16:51
Десислава Алексиева и Петко Славов

Музикално поетични събития "Live на червения диван" завладяват София от утре

В горещите летни дни Столична община, съвместно с FOX book café и музиканта и писател Петко Славов, представят "Live на червения диван" – серия от литературно-музикални вечери на открито с вход свободен. От 17 юли до 6 септември 2024 г. гостите и жителите на лятна София ще могат да се насладят на четири представления на открито с..

публикувано на 16.07.24 в 15:41

Повече контейнери за събиране на текстил

От Столичната община (СО) планират изграждане на система за разделно събиране на текстил, тъй като т. нар. "бърза мода" е много вредна за околната среда. Коментар по темата направи Надежда Бобчева, зам.-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване". По думите й към момента има три фирми, с които СО работи и които са специализирани..

публикувано на 16.07.24 в 15:24

Световни музикални виртуози на една сцена на "Pravets Art Nights"

На 19 и 20 юли 2024 г. в Правец ще се проведе "Pravets Art Nights". Музикалната програма и тази година е дело на Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров. Първият концерт е на 19 юли, а вечерта е посветена на музиката на Гершуин. Заедно с оркестъра на Филхармонията, ще чуем и виртуозния немски пианист Себастиан Кнауер, каза пред Радио..

публикувано на 16.07.24 в 13:21