Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Димитров се нарежда до останалите видни княжевци, чийто лица красят местния стадион

Снимка: Мария Бояджиева

В полите на Витоша, в квартал "Княжево", се намира едно спортно съоръжение, където можеш да се погрижиш за здравето си, да поиграеш футбол, волейбол или да тренираш фитнес на открито, докато се вдъхновяваш от зашеметяваща гледка към планината. Това място е княжевския стадион.

Освен да се насладиш на красивата Витоша обаче можеш и да научиш полезна информация за най-бележитие жители на "Княжево".

Инициативата "Княжевецъ - стадион на историята" на едноименната Фейсбук група и гражданска организация, запознава спортуващите с няколко легендарни личности, които са прекарали част от живота си в квартала.

В "Изложба на открито" можете да видите няколко информационни табла с портретна снимка, кратко представяне, година на раждане, любим цитат и автограф на незабравимите Боян Петров, Георги Марков, Илия Асенов - Гулето и Емил Димитров. Последно е откирто таблото на великия певец - на 23.12 миналата година. Датата не е избрана случайно. Това е рожденият ден на Емил Димитров, а церемонията съвсем не е твърде бляскава.

"Откриването направи лично неговият син - Емил Димитров-младши. Беше много скромно откриването. Точно такова, какъвто е и самият човек Емил Димитров. Наистина с колкото и княжевци да си говоря, всичките се изказват изключително ласкаво за него като човек. Ясно е, че той е звезда от огромна величина, но като човек той е много скромен и добър. И точно така и протече и откриването на самото табло", разказва Любо Стефанов член на Фейсбук групата "Княжевецъ" и един от най-дейните жители на района.

Разходката покрай таблата продължава с близки кадри на останалите видни княжевци.

"Търсим близък план на личността, за да може, когато човек застане тук да има много близък контакт с човека, на когото е посветено таблото", споделя още подробности Любо Стефанов.

В долния край на таблата са отпечатани логата на всички фирми, организации и администрацията на района, които са взели участие в инициативата. Редом до тях е и логото на княжевския стадион. То изобразява футболна врата, зад която се вижда прекрасната гледка на Копитото и цялата Витоша планина. За съжаление обаче тази гледка е възможно да не остане същата за дълго.

"Лошата новина е, че предният кмет, две седмици преди да му приключи мандата, неговият главен архитект е разрешил изменение на ПУП по този имот. И сега тук са планирани да изникнат около 6-7 огромни двайсетметрови блока", разтревожен е за съдбата на красивата гледка дейният княжевец.

Освен създаването на изложбата на открито, от гражданската организация "Княжевецъ" са се погрижили и за облагородяването на спортното съоражение. Надеждата е сега да пренасочат хората, които разхождат своите домашни любимци на територията му към съвсем близката алея за разходка, която преминава покрай реката.

Повече за княжевския стадион и изложбата на отркито чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13

"Форум", 22.11.24: Какви заплати ще направят ефективна работата на полицаите?

В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..

публикувано на 22.11.24 в 18:35

Творби на европейски поети галят сетивата на пътниците в метрото

Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..

публикувано на 22.11.24 в 17:50