Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотоси от Широка лъка до Кения и Танзания събрани във фотоизложба

Снимка: Fb/Академия Артисти За Деца /Artists for Children Аcademy

Елена Панайотова е театрален режисьор, педагог и продуцент. 2024 година за нея започва с фотографска изложба, която е подредена в Галерия "Средец" към Министерството на културата. Експозицията е наречена "Артисти за деца" и съдържа над 200 снимки.  

По думите на Панайотова проектът е бил разпознат от световната организация UNESCO за световен принос в популяризирането на култура сред младите хора.

"Кое е толкова интересно на фотографиите? Освен, че е една методология, в която се работи с минимум 100 деца в един проект с различни ателиета (кукли, танци, маски, театър на маските, музика), които тези деца в неравностойно положение се въвличат в един месец в такава творческа работа, винаги завършва с голям приказен фестивал", сподели Панайотова.  

Тя отбеляза, че изложбата цели да онагледи и да предизвика диалог за това, колко е важно изкуството.

"Фотографът е част от общността, той е в центъра на събитието. В Африка почти не забелязваха, че сме бели, аз бях приета като част от общността. Атанас Кънев, който също пътуваше с мен беше приет и това даваше възможност да се хванат кадри от места, в които никой турист не можеше да попадне. Това е най-мащабната фотография за работа с деца изобщо", каза артистката.


На 22 януари 2024 година ще бъде и премиерата на книгата й, която се нарича "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка". В нея е обяснено как театърът хармонизира и решава проблемите в общностите. На 31 януари във финалния ден на изложбата ще има среща с учители и представители на образованието, както и театрални артисти. Целта й ще бъде как изкуството да може да навлезе в образованието.

По думите на фотографката мултикултурността е много важна, понеже живеем в свят, който се "отваря". Това има своите позитиви, защото разширява съзнанието и кара човек да разбере, че отвъд различията всички са еднакви.


"Най-важното според мен е да се развива въображението. Театърът осигурява това чрез преживяване", отбеляза Панайотова.

Тя добави, че театралното изкуство е част от преживяванията на децата, не като история, а като драма, като преживяване.

Повече подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42