Регионалният исторически музей София (РИМ-София) представя изложбата "Архитект Васил Китов – Реставраторът".
Официалното откриване на експозицията ще се проведе на 30 януари 2024 г. от 18:00 ч. в централното фоайе на музея на пл."Бански" 1.
Изложбата е по повод 80 години от рождението на арх. Васил Китов (1944 – 2013), един от най-изявените специалисти в сферата на реставрацията в България от втората половина на XX в. и първото десетилетие на XХI в.
Сред неговите най-известни проекти са реставрацията на Боянската църква, църква "Св. Богородица" в Драгалевския манастир, базилика "Св. София” в София включително подземния ѝ музей, църква "Св. св. Кирил и Методий" в София, Централна софийска Синагога, сграда на Народното събрание, археологическото наследство на София, църквите "Св. Георги“ и "Св. св. Константин и Елена" в Одрин, българските метох и екзархия в Истанбул, участвал е в предпроектните проучвания на българската църква "Св. Стефан" (т. нар. "желязна църква").
Архитект Васил Китов участва активно във всичките етапи на опазването на обектите, по които работи – от проектирането до изпълнението на реставрацията. Десетилетия наред работи с Музея за история на София, през 2006 г. той дарява свои проекти – оригинали, работени на ръка, огромна фото документация и други печатни материали, сред които научна документация.
"Голямото ни желание беше да споделим този архив, да го покажем на гражданите и гостите на София, той е много ценен, а след внимателна обработка, след време, вероятно описът ще бъде качен и на сайта на Музей за история на София, разкри доц. д-р Валентина Върбанова, която е куратор на изложбата.
В експозицията ще бъдат показани голяма част от неговите оригинални проекти, фотографии, награди, грамоти и отличия. Ще бъде прожектиран филм на БНТ за изграждането на подземния музей под базилика "Света София".
Арх. Васил Китов не е работил само за София, интересното за него е, че като проектант е правил проекти за всички възможни исторически периоди – археология, средновековни обекти и доста църкви, като паметници на културата в Несебър, в Мелник, както и следосвобожденска архитектура. Работил е в колектив проекти за реставрация на Роженския манастир, разказва доц. д-р Валентина Върбанова.
"В нашата гилдия той беше най-добрият от добрите" - изтъкна тя, разказвайки за професионалния път на архитекта. - Друга важна цел на изложбата е да покаже не само неговия труд, но и българската реставрационна школа от средата на 90-те години на ХХ век, която беше много високо призната, с международно признание."
Съставители на изложбата са архитектите Валентина Върбанова, София Лостова-Топалова, Кристина Скрижовска и много други сътрудници на РИМ-София.
Експозицията "Архитект Васил Китов – Реставраторът" ще може да бъде разгледана до 7 май 2024 г. в залата за временни изложби в централната сграда на музея.
Чуйте още от интересния разказ на кураторът на експозицията, доц. д-р Валентина Върбанова в звуковия файл. С нея разговаря Лили Големинова.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..