Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 февруари в "Топлоцентрала"

Хореографът Силвия Чернева с режисьорски дебют в спектакъла "Критична маса"

Налага ли се да направиш компромис с личната си свобода, като част от цялото?

Снимка: Николай Райчев

На 8 февруари, от 19:30 ч., в РЦСИ “Топлоцентрала” ще бъде представен спектакълът "Критична маса" - режисьорски дебют на хореографката Силвия Чернева. 
В “Критична маса” участват трима изпълнители, изправени пред критичен проблем. Висящи във въздуха, те трябва едновременно да държат масата си да не падне и да вечерят на нея. Носеща дълбоко символно значение, хореографията на Силвия Чернева търси отговор на въпроса как договаряме нуждата си от съвместност в баланса между риск и свобода, споделено и лично, в безтегловност и летеж.

За какво всъщност си ползваш ръцете – можеш ли хем да държиш, хем да се храниш, или ако един се храни, всички други трябва да държат и всички да изчакваме, или ако искаш да се храниш, налага ли се да държим за другите? Показаното е метафора в по-широк смисъл – ако искам аз да съм свободен, да имам своето право на избор и на пълна свобода, както в наши дни всички говорим за индивидуализъм, всъщност не се ли налага понякога да направя компромис, да обърна внимание на това от какво цяло съм част, защото аз никога не съм сам във вакуум, разкрива Силвия Чернева.

"Критична маса" насочва вниманието към последиците от безмилостното преследване на личните нужди, което често ни оставя да висим в безтегловност. Спектакълът критично разглежда илюзията за самодостатъчност и поставя въпроса дали, ако искаме да имаме собствената си индивидуална свобода, понякога не се налага да държим масата, за да може някой друг да има своята.

В спектакъла участват трима изпълнители, въпреки че масата обикновено има четири края?

“Започнахме като четирима, но се оказа твърде лесно, освен това се оказа, че когато висим горе и сме четирима от четирите страни на масата, всичко се затваря в една вътрешност и до хората, които ни гледат от долу, достига много малка част от договарянето и цялата психологическа и физическа сложност на всичко и затова отворихме едната страна, така че публиката да бъде нашият четвърти участник на масата“, поясни режисьорът.

Илюстрирайки сюжета на представлението, тя сподели, че за екипа, взаимодействието с публиката е особено важно.

Жанрово спектакълът може да се определи като смесица между физически театър, танц с циркови елементи.

„Но не го определяме като цирк, защото, въпреки че висим във въздуха, акробатичните елементи са различни“, поясни Силвия Чернева.

"Нашият интерес е към по-скоро един постмодерен подход във пърформанса", отбеляза тя.

Екипът включва още Даниел Денев, Николай Райчев, Силвия Чернева, както и чуждестранните изпълнители Лу Кутон (Франция) и Дани Кърнс (Англия). Музиката за спектакъла създава Кристиан Василев, а декорите и сценографията - Яна Меламед.

Помощник в драматургично отношение е Ясен Василев, а с външен хореографски поглед допринася Цвета Дойчева.

Окачването на въжените системи е измислено и осъществено от Желязко Мечков. Визуалният дизайн е дело на Андреа Попйорданова, а снимковият и видеоматериалите - от Никола Гюлмезов, Александър Бенев и Николай Райчев. Продуцент на спектакъла е сдружение “Стайна температура” в копродукция с РЦСИ “Топлоцентрала”.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на НФК, програма „Дебюти“, с движенческа лаборатория „Ход“ и други партньори.

 С хореографа и режисьор Силвия Чернева, разговаря Яна Спиридонова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05