На 21 февруари Милена Моллова ще бъде солист на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" – дори и така поднесено, това си е новина. Най-малкото защото днес (19 февруари, два дни преди концерта), именитата българска пианистка навършва 84 години. Но ако добавим и факта, че първият официален концерт на ансамбъла (тогава "Софийски камерен оркестър") преди 62 години е бил именно със солист… Милена Моллова, и то точно с ре-минорния концерт от Йохан Себастиан Бах.
Пред БНР-Радио София Милена Моллова сподели, че този концерт е трябвало да се случи преди 2 години, точно за 60-годишния юбилей на "Софийски солисти", но тогава е преминала през дълго боледуване.
"Съжалявам малко, че не можахме да го направим с Пламен Джуров, с когото го бяхме замислили, но се радвам, че ще свиря под палката на младия нов диригент на ансамбъла Константин Добройков.".
Концертът през 1962 идва няколко години след като Милена Моллова спечелва V награда на емблематичното Първо издание на конкурса Чайковски и малко преди да замине на друг от големите клавирни конкурси.
Пианистката има награди от "Маргарита Лонг – Жак Тибо" в Париж, конкурса на ARD в Мюнхен, Международния клавирен конкурс "Лудвиг ван Бетовен" и други. Нейни преподаватели са Димитър Ненов и Панка Пелишек, както и Емил Гилелс, при специализацията ѝ в Москва.
Дългогодишен преподавател и професор по пиано в Националната музикална академия (нейни възпитаници има по целия свят, на престижни позиции в университети и в афишите на най-големите зали), създател е на музикалния департамент на НБУ, продължава да изнася майсторски класове по целия свят.… но най-вече нейната пианистична кариера е наистина изумителна.
Казва, че днес се чувства зряла, любопитна, знаеща и можеща – така е и като седне пред пианото.
Чуйте цялото интервю с Милена Моллова и ще разберете как се е променяло отношението към интерпретацията на музиката на Бах и как ще походи тя сега, сравнено с изпълнението ѝ през 1962-ра. Тогава тя е била на 22 години, а 9 години по-рано е дебютирала като солист на Софийската филхармония под диригентството на Саша Попов.
Така че това не е обикновен концерт, той дълго ще се помни – не го пропускайте, 21 февруари, 19 часа, зала "България".
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..