Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

280 инструменталисти ще участват в конкурса за деца и младежи "Път към славата" през март

Основният организатор Димитър Кърнолски-младши разказва в "Радиокафе"

Снимка: slavata.karnolsky.eu

В предаването "Радиокафе" гостува Димитър Кърнолски - младши, откривател на таланти, който с времето се е доказал в работата си.
Той е наследствен музикантКато малък, заедно с другите хлапета учат песните “Аз съм българче“, “Даскал кънтри“, “Оркестърът“ и още много други, които са дело на баща му - Димитър Кърнолски. Дядо му Лазар Кърнолски пък е един от първите цугтромбонисти в България, свирил е в Кралския гвардейския духов оркестър, Националната опера и Български национален цирк. Той е и един от първите музиканти в България, които са направили запис на плоча.

Димитър Кърнолски-младши завършва специалност “Пиано“ в НМУ в класа на Милена Павлова. Тогава той участва в множество сериозни музикални изяви като концерта на Найджъл Кенеди в България, участва и в изпълнение на “Реквием“ на Моцарт във Варна.

Завършва майсторски клас при проф. Виктор Чучков. Продължава със специалност „Композиция“ НМА в класовете на проф. Красимир Тасков и проф. Атанас  Атанасов. Успоредно учи и втора специалност „Педагогика на музикалните практики“ в Теоретико-композиторски и диригентски факултет под научното ръководство на проф. Теодора Павлович. Учил е импровизация при Симеон Щерев - създател на легендарния квартет „Фокус“ заедно с Милчо Левиев.

През 2010 г. заема мястото на баща си в организацията на международни фестивали като през 2012-ра заедно с майка си Снежана Полихронова възобновяват националния конкурс "Път на славата" – най-мащабния форум за деца и младежи към днешна дата у нас. 

"Път към славата" носи името на телевизионен конкурс по БНТ, който Димитър Кърнолски-баща инициира в началото на хилядолетието.


Макар да е само на 33, от 15 години е действащ вокален педагог. Последната година работи като продуцент с Венци Венц, VenZy и Ирина Флорин. За тях прави музика, но основният му фокус са младите таланти.

"Водещото в дейността на Арт център Кърнолски е голямото желание да постигаме нещо с нещата, които правим, не просто да се случват", подчерта той, изразявайки благодарност към всички съмишленици и партньори.

  • Изграждането на артиста

"Всеки един талант има своите качества и е добре да се представи на правилното място, да е ясно къде може да се менажира и промотира - смята Кърнолски. - Ние имаме собствена система, жури, в чиято работа не се бъркаме. Много е важно да има разнообразие в професионалното мнение на журито, да има дискусия, диспут, в който да има професионални различия, които да се обсъждат, защото в допирните различни точки ние можем да се срещнем и те обикновено са правилния избор ."

Смята, че в работата с деца е важно те да се забавляват, а дали след това ще станат музиканти, певци или артисти, ще изберат сами.

"Ние трябва да им осигурим едно невероятно и вълшебно време, в което те, учейки неща, дори да не го осъзнават, в последствие с възрастта и времето ще им помогнат в живота и в отношенията с хората", разкри Димитър Кърнолски-младши.

В разговора може да проследите разказа му за първия частен български  фестивал в Италия, който неговия баща създава в началото на 90-те години. Тази година ще има своето 23-то  издание. Единственият по рода си български конкурс се провежда в най-големия лунапарк в Италия – Mirabilandia.

  • Важна част от календара е и конкурсът "Път към славата", който ще се проведе през целия месец март в София. 

Инициативата води началото си от 2004 година в тогавашния "София Ленд". Той е естествено продължение на международните фестивали, организирани от Артцентър  Кърнолски, но бива спрян до 2012 година, след което е възобновен. Тази година са записани за участие 280 инструменталисти, като във всички категории ще има и стипендии. По думите на Кърнолски, нещата са сериозни, с преподаватели, сред които проф. Атанасов и проф. Тасков, при които е учил самият той.

Първата част от програмата ще започне на 2, 3 и 4 март с участието на вокалистите, втората част на 9 март е фолклор, на 15, 16 и 17 март е програмата на инструменталистите.

Чуйте разговора на Боян Бочев с Димитър Кърнолски-младши.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16