Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Ненов като архитект в голяма изложба в Съюза на архитектите

Емблематичната спирка Вишнева е по проект на арх. Ненов
Снимка: Боян Бочев

На 26 февруари 2024 година в 18:00 ч. в Централния дом на Съюза на архитектите в България на ул. "Кракра" №11 в столицата ще бъде представена изложба озаглавена "Архитектът Димитър Ненов". Ще бъде представена и новата книга на проф. д-р Юлиан Куюмджиев със заглавие "Архивът на Димитър Ненов в Дрезден". Подробности в ефира на Радио София разказа проф. д-р Анди Палиева.

По думите ѝ важно е да се разкрие и другата страна на композитора, а именно това, че освен музикално е оставил и богато архитектурно наследство. Изложбата ще даде възможност на широката публика да се запознае с някои от неговите много интересни реализирани проекти.

"В една своя автобиография той самият се определя като пианист, композитор, диригент, писател и архитект. Аз много се радвам, че тази книга на проф. д-р Юлиан Куюмджиев хвърля поглед именно върху този момент от неговия живот, когато едновременно съзрява и архитектът и композиторът в Дрезден в 20-те години. Това са седем години - от 1920 до 1927, през които той учи за архитект във Висшето техническо училище и същевременно посещава и консерваторията в Дрезден. Взема и частни уроци при именити композитори и пианисти. Това е един изключително богат и труден период в неговия живот. Той отива в Германия не случайно. Германия през 20-те години привлича страшно много български творци от всички области", каза проф. д-р Палиева.


Тя сподели, че Ненов е съчетавал много дейности през престоя си в Дрезден, но именно в тези години той се формира с първите си интересни музикални произведения. След завръщането му в България, неговата работа е не по-малко интензивна. Той е един от най-ярките пианисти и клавирни педагози, през чиито клас са минали много от нашите големи композитори и пианисти. Ненов става и първият музикален уредник в БНР.

"Той, както и други творци поемат и внасят в българското изкуство модерността. Той още в Германия е писал няколко атонални пиеси, които ги представя неизвестно защо не със своето име, а с обърнато - Вонен", сподели проф. д-р Палиева.

Според думите ѝ Ненов дълбоко цени българския фолклор и национални традиции, като съумява да ги вплете в своето творчество. Той създава клавирна школа, чиито традиции продължават и до днес.  

По темата се включи и проф. д-р Юлиан Куюмджиев, като разказа подробности за книгата. По думите му той е намерил архива в Техническия университет на Дрезден, където Ненов е учил. Документите са дигитализирани и носят важна информация за дрезденските години на композитора и архитекта. Ненов е живял много трудно през тези години, в оскъдица и затова се налага да работи и като кино пианист, както и в балетна трупа.

"Те съдържат извор на информация, който в съчетание с редица документи във фонда на БАН изгражда представата за този ранен, но много важен период на Димитър Ненов", сподели проф. д-р Куюмджиев. Той отбеляза, че в изложбата са включени негови проекти и скици от студентските му години, както и реализирани проекти в България.

"Има няколко интересни проекта на жп гари - Зверино, Кресна, Горни Дъбник, но най-вече на Сточна гара в Русе. Жилищни сгради, а разбира се и много интересната спирка на трамваите - "Вишнева" край Борисовата градина. И други негови проекти, които е успял в рамките на тези няколко години да осъществи", каза проф. д-р Куюмджиев.

По думите му архитектът до голяма степен се усеща и в композитора Димитър Ненов.

"От тези документи разбрах, че той през всичките седем години се е раздвоявал между архитектурата, която записва по желание на своите родители и музиката. Той учи доста прилежно, но е много трудно в определени моменти да си плаща таксите и съответно е трябвало да прекъсне", каза проф. д-р Куюмджиев.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Принудителните извалявания в помощ на земеделието

България трябва да започне опити с извалявания от потенциални облаци, което е в интерес на земеделието и напояването. Това заяви Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз (член на голямата европейска организация "КОПА КОДЖЕКА"). Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата...

публикувано на 16.07.24 в 17:40

Крайградските зони на София ще бъдат застроени

Ограниченията за строителство в крайградски зони на София падат от 2025 година, като огромни терени в крайградската зона на София ще сменят предназначението си. В земеделски земи ще може да се строи, а във вече урегулираните ще бъде позволено по-високо и по-плътно застрояване. Малка част от тях е предвидена за паркове. В Общия устройствен план..

публикувано на 16.07.24 в 16:51
Десислава Алексиева и Петко Славов

Музикално поетични събития "Live на червения диван" завладяват София от утре

В горещите летни дни Столична община, съвместно с FOX book café и музиканта и писател Петко Славов, представят "Live на червения диван" – серия от литературно-музикални вечери на открито с вход свободен. От 17 юли до 6 септември 2024 г. гостите и жителите на лятна София ще могат да се насладят на четири представления на открито с..

публикувано на 16.07.24 в 15:41

Повече контейнери за събиране на текстил

От Столичната община (СО) планират изграждане на система за разделно събиране на текстил, тъй като т. нар. "бърза мода" е много вредна за околната среда. Коментар по темата направи Надежда Бобчева, зам.-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване". По думите й към момента има три фирми, с които СО работи и които са специализирани..

публикувано на 16.07.24 в 15:24

Световни музикални виртуози на една сцена на "Pravets Art Nights"

На 19 и 20 юли 2024 г. в Правец ще се проведе "Pravets Art Nights". Музикалната програма и тази година е дело на Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров. Първият концерт е на 19 юли, а вечерта е посветена на музиката на Гершуин. Заедно с оркестъра на Филхармонията, ще чуем и виртуозния немски пианист Себастиан Кнауер, каза пред Радио..

публикувано на 16.07.24 в 13:21
Никул Георгиев

Независими български музиканти представят проектите си в онлайн поредицата Lampa Sessions

Петима музиканти от българската независима сцена представят своите експериментални  музикални проекти в рамките на Lampa Sessions - авторската oнлайн поредица на творческия  колектив Lampa Collective.  Проектът може да бъде гледан в канала на организацията в YouTube,  слушан в Spotify, а всичко за артистите и техните сесии можете да..

публикувано на 16.07.24 в 12:30

Родопската теснолинейка с атракционни пътувания от Септември до гара Цветино всеки уикенд на юли

Атракционни пътувания с ретро-теснолинейката по живописните маршрути на линията от град Септември до гара Цветино предлагат от БДЖ всеки уикенд на юли. Едно от имената, които стои зад идеята е това на Кристиан Ваклинов. Пред Радио София той разказа, че преди 20 години група ентусиасти, служители на държавните железници, решават с много..

публикувано на 16.07.24 в 11:29