Под заглавие „Преплетени нишки“ на 6 и 7 март 2020 г. в три будапещенски галерии е открита обща изложба на 31 унгарски и 31 български гобленисти и текстилни творци. Изложбата „Преплетени нишки I.“ съдържа творби, изработени без строго определена тематика, като те варират според темата и използваните материали – от традиционни фолклорни техники до най-нови графики. Общ елемент във всички произведения е структурата на нишката, която на места е по-подчертана, на места – по-скрита. Заглавието на изложбата намеква за тази връзка.
В софийската Галерия „Райко Алексиев“ ще бъде представена изложбата „Преплетени нишки II“ (22 български и 32 унгарски), с която се продължава диалогът между съвременните приложници, работещи с текстил, в чиито творби текстилната техника и посветеността към текстила се сплитат в едно цяло.
"У нас стенният килим е загубил популярност последните десетилетия по разбираеми причини: тъй като това е едно много скъпо изкуство, самият труд е много скъп, материалите също. У нас вече имаше такива ателиета, които бяха към Съюза на художниците, изпълняваха системни килими. Вече го няма това нещо, но се изучава в Академията, всички текстилци го знаят и могат, но главно работим със съвременно изкуство - всякакви теми, всякакви материали", разказва за българските текстилци представени в изложбата "Преплетени нишки II" кураторът от българска страна Михаела Пъдева. Тя допълва, че от унгарска страна има изложени само стенни килими, тъй като техните артисти са строго профилирани, докато българските произведения са направени с разнообразни техники.
Естел Кнайс - куратор на изложбата от унгарска страна, пътува между България и Унгария вече повече от 40 години, тъй като е омъжена за българина Огнян Кожухаров. Тя познава работата с текстил и на двете държави, но целта ѝ с това сътрудничество е да сближи артистите от двете страни.
Изложбата ще продължи с трета част, която ще бъде в Будапеща през октомври и ще се помещава в новооткритата зала на българското самоуправление там.
Повече за "Преплетени нишки II" чуйте в звуковите файлове.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..