Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васко Мавриков: Държавата трябва да засили сегмента с изкуството и културата

Мавриков в "Добър вечер, София"

Васко Мавриков

Васко Мавриков е преминал през много сфери на творчеството – той е актьор, телевизионен водещ и педагог.

Всичко започва още в далечната 1991-ва, в ранните тийнейджърски години на Мавриков, когато приятел го кани …на коктейл, който в последствие се оказва парти организирано по случай рождения ден на известно театрално студио. Там попада на Цвета Лазарова, която му дава първият сценарий.

"Първата пиеса в която играх беше по Стеле Костов – "Женско царство", много смешна пиеса, това беше първата ми театрална изява", споделя Мавриков.

С вълнение той се върна към спомените, към традициите, които събирали хората, за да общуват. "Защото днес сме се отчуждили, единаци сме, една от най-тежките болести, която днес е световна пандемия е депресията. Аз поне имам чувството, че постоянно съм в депресиращ филм", споделя Мавриков.

Преди да кандидатства във НАТФИЗ, отбива военната си служба в Берковица.

Кандидатства паралелно "Драматичен театър" и "Музикален театър".

"Учих близо три години и половина "Музикален театър", след това държах изпит при  проф. Елена Баева", отбеляза той. В театъра го насърчава Деян Донков, който по това време завършва в класа на Енчо Халачев, който го кани на репетицията на свое представление в Театър 199. Работата на професионалните актьори омагьосва окончателно кандидат-студента Мавриков и тази магия остава в съзнанието му завинаги. Така започва да учи и завършва класа на проф. Елена Баева през 2003 година. Веднага след това получава предложение за работа от Варненския театър, което по думите му е прецедент, защото там рядко канят колеги, които завършват.

Началото на пътя.

"Никога няма да забравя как ме поканиха на Вечерта на Аскеер-ите в Театъра на Българската армия, беше велико", твърди актьорът. Получава внезапно предложение да играе в пиеса, където замества боледуващ актьор, като навлиза все по–дълбоко в театралните среди.

"Да захранваш публиката с емоции вдигайки я емоционално, душевно - това е сравнимо само с лекарската професия", категоричен е Мавриков. Днес той е отдаден преподавател и има своя школа за деца.

"Ако искаме отново да преживеем своя "златен век", трябва държавата да се обърне към духовната храна – към изкуството, културата, да засили този сегмент и тогава ще видите, колко мощна държава ще бъдем", категоричен е актьорът.

Чуйте вълнуващия разказ на Васко Мавриков, за неговия пъстър житейски и професионален път от разговора на Деси Попова и Крис Илиев, в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: ФМИ, архив

Двудневен форум събира студенти и компании във ФМИ на СУ

"Знам и искам да го докажа" е мотото на Кариерния форум, организиран на 28 и 29 май 2024 г. от Кариерния център на Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет, съвместно с Фондация "ФМИ Иновации и Образование". Форумът е отворен към всички студенти, които искат да се развиват в сферата на информационните..

публикувано на 27.05.24 в 17:48

В кой век е българският учител?

Учителят на 21. век овластява учениците да са инициативни и активни, като им дава избор и се вслушва в обратна им връзка. Той знае как да използва технологиите, за да премахва различни бариери, които пречат на ученето. Включва в преподаването си разнообразни материали, които правят ученето по-интересно и интерактивно. Създава у учениците..

публикувано на 27.05.24 в 17:02
Д-р Иван Томов

"Кутия за приказки" по повод Световния ден на множествената склероза

По повод наближаващия Световен ден на множествената склероза 30 май, на 28 май ще се проведе медийно събитие, озаглавено "Кутия за приказки". Тази година темата на кампанията е “Диагноза“. Събитието е част от Здравна кампания за повишаване на осведомеността към редките автоимунни и възпалителни неврологични заболявания в България. Целта..

публикувано на 27.05.24 в 16:09

Компании вече предлагат персонализирани придобивки на служителите си

HR специалистите все повече трябва да се грижат за чувството за принадлежност, служителите да видят бъдещето си в самата компания. Фирмите вече залагат повече на персонализирани придобивки, съобразно интересите на хората , които работят. За бизнеса, а и за служителите от важно значение са не само информацията и данните, но и анализа..

публикувано на 27.05.24 в 15:37
Антонио Дачовски

Оперетата "Страната на усмивките" по Франц Лехар с премиера в НМТ "Стефан Македонски"

На 29 и 30 май романтичната оперета на  знаменития австро-унгарски композитор Франц Лехар "Страната на усмивките" ще има премиера в Националния музикален театър "Стефан Македонски. С тази постановка на ще се честват 25 години от основаването на Студентския съвет при Националната музикална академия. Франц Лехар е известен на..

публикувано на 27.05.24 в 13:56

Валентина Стоева: Децата предпочитат да четат книги, които са близки до тях и са си избрали сами

На български излезе книгата „Защо учениците не обичат училището?" от Даниъл Уилингам. Авторът насочва вниманието към своите открития върху цялостната основа на процеса на учене и формулира работещи техники за преподаване. Пред Радио София основателят на Фондация „Детски книги" и Фондация „Четене" Валентина Стоева сподели, че Даниъл Уилингам..

публикувано на 27.05.24 в 12:48