Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младежи от 4 държави насърчават избирателната активност

Снимка: Радио София

"Полезен ли е моят глас?" и как младежи от 4 държави работят по стратегия за насърчаване на избирателната активност? Студенти и ученици на възраст от 18 до 25 години от България, Франция, Испания и Швеция проучват причините за ниската избирателна активност и за спада на доверие в институциите на местно, национално и европейско ниво. Младежите работят върху обща информационна кампания "Полезен ли е моят глас?" в навечерието на изборите за Европейски парламент от 6 до 9 юни т.г., като отчитат особеностите на избирателите във всяка една от държавите. Участниците от България се включиха на доброволен принцип и са от Варна, Враца и София. Проекта е съфинансиран от Европейския съюз, а от 22 до 27 април 2024 г. с подкрепата на програма "Еразъм+" всички участници от четирите държави ще имат работна среща във Варна, като през октомври ще посетят Европейския парламент в Страсбург. Подробности разказа политологът Атанас Радев, председател на Национален младежки форум.

"От разговора ни с министър-председателя трябва да бъде отчетено нескромно, че това беше исторически момент. За пръв път министър-председателят дава отчет в някаква степен за свършената част от свършената си работа пред младежки организации. Това не се е случвало между другото, което трябва да бъде отчетено и съответно да бъдат похвалени организациите, които направихме това", сподели той.

Освен това посочи, че в Народното събрание е входиран докладът за младежта, който дава информация какво се случва с младите хора, но реално в него няма такива данни. Което е показателно за работата на институцията в тази посока.

"На политиците не им е ясно защо трябва да бъдат включени младите хора. Имахме един разговор с колегите, че ако приемем, че отидем в една община кметът може да каже на гражданите си ето, аз ще направя този тротоар, поемам ангажимента за тази улица и след два месеца ще видим резултат, докато в младежката политик резултатът е по-скоро невидим. Тя изисква инвестиция, познаване, екпертиза", каза Радев.

По думите му трябва да се направи мониторинг какъв е образът на младите хора, как те се представят като наркозависими, как прекарват свободното си време и др. "Никой обаче не си задава въпроса каква е превенцията за това, къде са младежките организации, къде е Министерството на младежта и спорта. В голяма степен в публичното пространство ние си говорим за Министерство на спорта, но къде е младежта?", отбеляза той. Освен това подчерта, че няма ясни политики и стратегии за младежта.

Множеството избори демотивират младите хора да гласуват, но всъщност изборите са белите дробове на демокрацията, сподели Радев. Решенията на политическите партии изискват консенсуси и в този ред на мисли младежката политика е консенсусна, касаеща общата визия на страната за младите хора. Той посочи, че до момента нищо не се е променило, защото липсва разбиране за политическия процес.

"Това е майсторлъкът на политиката, да можеш да постигнеш максимално висок процент на консенсус и удовлетвореност на интересите. Докато в нашата ситуация в момента виждаме, че дори политическите партии не могат да постигнат консунсус за базови неща. Не могат да постигнат консенсус дали ще работи парламента в момента, няма ли да работи, кои закони ще минат, как ще минат, а не си даваме сметка, че проблемите си седят. Но въпросът е кой да движи публичната политика", заяви Радев.

Той отбеляза, че идеята на събитието "Полезен ли е моят глас?" е младите хора да зададат въпроси за това как участваме на европейските избори и дали има значение нашият глас. Това е учене чрез преживяване, защото виждат различните перспективи и търсят отговора. Към момента все още няма окончателни данни, но проучването продължава. Същите процеси в политиката, каквито са у нас се наблюдават и в останалите европейски държави, една от причините за които е кризата на лидерството. У нас процентът на активност на изборите е сравнително нисък, в сравнение с останалите европейски държави.

"Ние, от лигата на младите гласоподаватели тази година сме си поставили за цел да изкараме дебата от София и да го проведем на територията на страната. Потенциално имаме разговори за Габрово и Стара Загора в рамките около 9 и 10 май, съответно 17 и 18 май", каза Радев.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29