Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъди благодарен и бъди щастлив - посланието на модерния стоицизъм

Стефан Марков и Петър Теодосиев разказват

Снимка: Радио София

Що е то "Модерен стоицизъм" - откровен разговор със Стефан Марков и Петър Теодосиев. Двамата водят подкаст със същото име, в който разказват кога и как са се запознали със стоическата литература, а в "Добър вечер, София!" разказаха какво точно е стоицизъм и как практикуването му помага в ежедневието и повишава качеството на живот.

Всичко започва когато Петър Теодосиев, който се занимава с "Комуникация на науката", и има свой блог и подкаст на тази тема, решава да потърси за интервю Стефан Марков - учен, занимаващ се с наука. В интервюто Стефан споделя за интереса си към стоицизма и желанието да създаде дори движение, което да се занимава с него. Петър също не скрива, че има сходен интерес и така в едно случайно запознанство ги обединява обща идея.

"Без да сме приятели, нито близки започнахме този проект, но днес мога да кажа, че сме приятели и правим нещо заедно вече над 6 месеца – срещаме се, записваме епизоди, дискутираме", разкри Петър Теодосиев.

В Уикипедия всеки може да прочете значението на думата "стоицизъм" – смелост, мъдрост, умереност, благоразумие. Защо приятелите започват да разнищват тази сложна материя?

"Най-специфичното и характерно нещо за стоицизма е така наречената "трихотомия на контрола", но идеята не е да слагаме разни сложни думи, с които да затормозяваме хората. Стоицизмът е една чудесна практическа философия, в която за разлика от повечето други философи, които се увличат от това да се изказват витиевато и да изследват смисъла на живота теоритично, стоиците са се интересували да разработят такава концепция, която да е приложима на ежедневно ниво", поясниха двамата съмишленици.

"Когато някой е достигнал до извода, че е по-добре да живее екипиран с житейска философия, отколкото без такава е хубаво да избере подходящата за него, а ние с Петър се оказахме подходящи реципиенти за стоицизма. Как приехме принципите на стоицизма като свои? Живеем просто по-щастливо, това е идеята. Целта на една житейска философия е двояка, както са казали древните гърци, да живееш по-добре и да умреш по-добре", посочи Стефан Марков.

"Стоически цитати, книги и клипове, могат да действат укрепващо в трудни времена, каквото беше времето на ковид пандемията, но лично моят път е по-отдавна свързан с тази тема, тъй като е син на преподавател по антична история за когото това бе естественото  състояние, да притежава библиотека с такива автори", допълни той.

Стефан и Петър поясниха, че откликът на тяхната идея е много позитивен и именно това е, което ги стимулира.

"Постепенно се заражда общност от хора, имаме нелоша група във фейсбук "Българско стоическо общество", което е регистрирано сдружение, юридически описано документално. Тази общност се състои от млади, интелигентни хора, програмисти, хора от IT сектора. Интересът към материята е огромен, в нея ти става ясно, че можеш да контролираш основно себе си – преценката, стремежа и действията си, както и реакцията на живота, който ти се случва – нещата които не зависят, или пряко зависят от теб", твърдят те.

Трябва да бъдем благодарни когато се събуждаме сутрин, че можем да правим нещата, които искаме. Човек може да се научи да бъде осъзнато щастлив, стига просто да се сеща за това, категорични са Стефан Марков и Петър Теодосиев.

Още интересни аспекти открийте в разговора на Крис Илиев и Деси Попова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как кенгуру-грижите лекуват?

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите  към бебетата. По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12%..

публикувано на 20.05.24 в 17:11

La Femme с концерт в София

Френската супер шик неопсихаделик група La Femme идва в София на 21 май 2024 г. за концерт в Joy Station. Гости в предаването "Радиокафе" бяха част от нейните членове - Саша Гот и Марлон, както и музикантът Илияна Георгиева. По думите на Саша гот концертът ще бъде микс от песните, които са записвали досега, като ще има едно ново парче. Марлон..

публикувано на 20.05.24 в 16:35
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27