Суингът набира все по-голяма популярност и скорост в България и поредното доказателство за това е новият албум на "The Oldie Goldies".
Формацията е създадена в края на 2019 г. като малък ансамбъл, който се разраства до октет, поради възникнала необходимост, разказаха с усмивка пред БНР-Радио София
барабанистът Борислав Петров и пианистът Станислав Арабаджиев.
В момента, освен тях, в състава са и вокалистката Велека Цанкова, Александър Миланов – тромпет, Александре Мерансиен – алт саксофон, Арнау Гаррофе – тенор саксофон, Борислав Илиев – китара, и Васил Хаджигрудев – контрабас.
"В началото бяхме само четирима, но навремето тази музика е свирена от биг бендове и след покани за участия бързо се разраснахме" – разказаха музикантите.
Всички във формацията много обичат този стил, някои дори за записали курсове по танци – хм, никак не са лесни...
Вече са свирили три пъти на фестивал за суинг танци ("Sofia Swing Festival" - 2022, 2023, 2024), както и на други събития. Ходили са в Гърция и Румъния, утре заминават за изява в Сърбия (фестивала "Белградска Swingin' Exchange 2024").
Албумът, който ще представят на 11 октомври (петък), е озаглавен "Happy Feet" и съдържа 15 композиции – песни и пиеси, аранжирани от Арнау Гаррофе. Той е написал 3 от парчетата, а другите са джаз стандарти и типични суинг класики.
"Хората много оценяват музиката на живо, аплодисментите на фестивалите са силни – казаха още Борислав Петров и Станислав Арабаджиев. – Събитието на 11 октомври ще е истински концерт, не е задължително да танцувате суинг, за да дойдете."
Извън "The Oldie Goldies" Станислав Арабаджиев в момента композира филмова музика и продължава да преподава и в музикалното училище, а Борислав Петров участва в други музикални проекти, свързани с джаз и български фолклор, занимава се с ромската музика и пише и дисертация.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..