Съботното състезание се казва "По стъпките на Алеко" и е посветено на първото туристическо изкачване на Черни връх през 1889 г. от Алеко Константинов, съвместно с Никола Тантилов. С този подвиг се поставя началото на организираните туристически излети от София до Черни връх. Състезанието е пешеходно и участниците могат да избират между две трасета: Късо трасе (с. Владая - х. Панчо Томов - с. Владая, което е приблизително 11км.) и Дълго трасе (с. Железница - Черни връх - с. Владая, което е приблизително 27 км.).
В неделя предстои първото издание на "По велопътеките с приятел". При него участниците също имат право на избор между: Късо трасе (Витоша, с 20 км дължина), 500м денивелация и Дълго трасе – Витоша и Люлин планина, което пък е с дължина от около 45 км и 1500 м денивелация. Тук обаче има опция и за минаване на маршрутите с е-байк или електрически велосипед.
"Имаме много колеги, които са изключително големи любители на планинското колоездене и всъщност по инициатива на членовете и с помощта на общината в Овча купел успяхме да създадем на Люлин планина трасе, което да е специфично за планинско колоездене. Това ни отне няколко години. Оттам много натурално дойде идеята това трасе да бъде включено, заедно с пътеките от Витоша, в един втори ден, който да е изцяло за колоездачите", разказва Петя Николова във връзка с велотрасето "Пумба" и с идеята за втори ден на състезанието.
Най-важното условие за успешен финиш е отборът да пресече финалната лента заедно.
Освен забавлението и социалния елемент състезанието има и благотврителен характер.
"Тази година избрахме да подкрепим основното училище във Владая. Това е 86 ОУ "Св. Климент Охридски". Тъй като те имат желание да направят така наречените СТЕМ кабинети за своите ученици. Това са високо технологични кабинети, които са насочени към инженерните предмети: математика, химия, физика, биология", разказва още за каузата, която подкрепя тази година ТД "Боерица" Петя Николова.
Повече за двудневното състезание чуйте в звуковия файл.
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..