Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подписаха за първите пет нови автобуса на Стара Загора (снимки)

5
инж. Димитър Авджиев, Йордан Николов, Индржих Худи
Снимка: Недко Недев

До края на октомври трябва да пристигнат 5 нови съчленени автобуса от Чехия за нуждите на градския транспорт в Стара Загора. Това стана ясно днес след официалното подписване на договора за доставката им между общинското дружество „Тролейбусни и автобусни превози“ ЕООД с чешката фирма „Сор Липхави“ ООД. Общата стойност на договора е над 3 милиона и 300 хиляди лева и попада в обхвата на проекта „Модернизация и развитие на устойчив градски транспорт в Стара Загора“.

По него Стара Загора трябва да получи и 50 дизелови соло автобуси за градския транспорт. Процедурата обаче се бави заради обжалването й във върховния административен съд, съобщи заместник-кметът Йордан Николов. Новите автобуси ще бъдат в бяло и зелено – цветовете на Стара Загора.

„Община Стара Загора има нужда от обновяването на целия автобусен парк. Благодарение на отпуснатите от правителството близо 30 милиона лева това се случи“, каза още Йордан Николов.

Очаква се в началото на август да пристигнат и 14 нови тролейбуса по проекта. Те ще бъдат доставени от чешко-полския доставчик „Шкода Соларис" , с който бе подписан договор в началото на февруари.

Припомняме, че по друг проект бяха закупени 8 тролейбуса на същата фирма, които вече обслужват транспортната схема на Стара Загора. Новите тролейбуси са последен модел и разполагат с подвижна платформа за детски и инвалидни колички, климатизация, гласово назоваване на спирките и други удобства.

„Надяваме се, че до края на октомври Стара Загора ще разполага с абсолютно обновен автобусен и тролейбусен парк“, каза инж. Димитър Авджиев, управител на "Тролейбусни и автобусни превози" ЕООД, Стара Загора.

Заместник-кметът Йордан Николов сподели, че Община Стара Загора има идея да закупи и електрически автобуси, които да обслужват маршрута до кв. „Зора“. Изграждането на тролейбусна линия до там би струвало около 9 милиона лева. Трудно е да се кандидатства за финансиране по проект, тъй като част от трасето попада в републиканската пътна мрежа. Затова е по-добре да се закупят 11 електробуса, мотивират решението си от Общината. Те обаче засега изчакват с реализацията му, защото по думите на Йордан Николов все още няма добри отзиви за автобусите на „зелена енергия“. При положителни резултати администрацията ще включи електробуси и в линията до Старозагорски минерални бани.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Протест на Радио Стара Загора - 17.05.2023г.

Радио Стара Загора се включва в националния протест на БНР, БНТ и БТА

Екипът на БНР-Радио Стара Загора излиза на протест.  По този начин служителите в най-старото извънстолично радио ще подкрепят обявената национална протестна инициатива на трите обществени медии в страната – Българско национално радио,..

публикувано на 15.05.25 в 06:00

Слънчев четвъртък с температури над 20 градуса

Днес над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони, а от югозапад през втората половина на деня ще започне увеличение на високата облачност. Ще духа слаб и умерен..

публикувано на 15.05.25 в 04:52
Снимката е илюстративна

Сирийци са обвинени за отвличане и изнасилване на марокански граждани в харманлийско село

Oкръжната прокуратура в Хасково е привлякла като обвиняеми двама мъже, граждани на Сирия, на 24 и 32 годишна възраст. Срещу тях са повдигнати обвинения за това, че в края на миналата година в Харманли, заедно с други неустановени по делото лица,..

публикувано на 14.05.25 в 19:11

Община Стара Загора оборудва кметствата с топалки и лопати преди пожароопасния сезон

Всички 51-но села в община Стара Загора ще бъдат оборудвани със средства за пожарогасене, които ще се използват при нужда от доброволческите групи в населените места.  Материалите се разпределят по заявка на кметовете и кметските наместници и ще бъдат..

публикувано на 14.05.25 в 17:47

За пет минути са подадени 310 заявления за прием на първокласници в Стара Загора

Днес в 12.00 часа бе отворена системата за електронно записване на първокласници за учебната 2025/2026 година в община Стара Загора.  През първите пет минути бяха регистрирани 310 заявления; 12.15 мин. - 625 заявления; 12.30 ч. – 729 заявления и 15.00..

публикувано на 14.05.25 в 17:11

Завърши 27-то издание на Националния фестивал на детската книга в Сливен

В Сливен завърши 27-то издание на Националния фестивал на детската книга с връчването на наградите „Константин Константинов " в категориите „Автор", „Илюстратор," „Издателство"  и Наградата на детското жури. Кметът на Сливен Стефан Радев  и..

публикувано на 14.05.25 в 16:30

Районен съд – Стара Загора осъди мъж, извършил кражба на пари от църковен храм

Районен съд – Стара Загора осъди 54-годишния П. Е. и му наложи едно общо наказание лишаване от свобода за срок от една година и два месеца, като определи да изтърпи същото при първоначален строг режим. С постановена присъда подсъдимият е..

публикувано на 14.05.25 в 16:07

Намаляват децата със специални образователни потребности в Хасковска област

Намалява броят на децата със специални образователни потребности в Хасковска област. Това стана ясно днес в областна администрация, където беше приета стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците през следващата година. Децата..

публикувано на 14.05.25 в 14:21

Абитуриенти влизат в живота с валсова стъпка

Абитуриенти от Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора влизат в живота с … валсова стъпка . И в прекия , и в преносния смисъл. От няколко месеца младите хора разучават тънкостите на английския и виенския валс , а танците ще..

публикувано на 14.05.25 в 14:12

Историята на Лилиевата къща

Поетът Николай Лилиев несъмнено е един от символите на Стара Загора. А Лилиевата къща е една от емблематичните сгради на града. Нейната история разказва Райна Антонова от Регионален исторически музей – Стара Загора. „Домът, в който е живял..

публикувано на 14.05.25 в 13:05