Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оливие Маркет, изпълнителен директор на "ЕЙ И ЕС България": Водим открит диалог с властите

Разговора води Таня Балабанова

Визитка:

Оливие Маркет е изпълнителен директор на "ЕЙ И ЕС България" от началото на 2015 година. Преди това е бил вицепрезидент Бизнес Развитие на ЕЙ И ЕС Доминиканска Република. Кариерата му в енергийния сектор започва през 1995 година във Френската компания „Electricité de France“ (EDF), където той работи в продължение на 9 години преди да се присъедини към ЕЙ И ЕС Корпорация. Г-н Маркет получава образованието си по машинно инженерство от “Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris”- Париж, Франция. Магистър е по същата специалност от „Ей енд Ем“ Тексас и има магистратура по бизнес администрация от Харвард.


Г-н Маркет, управлявате една от най-големите компании, които оперират на българския пазар. Какви  са основните предизвикателства във Вашата работа?

Поех ръководството на компанията преди половин година и разбира се първото голямо предизвикателство беше да се запозная с българския пазар и регулациите на него. В същото време трябваше да създам екипа, с който да работя. Втората задача се оказа сравнително лесна, защото хората, които работят за ЕЙ И ЕС в България са наистина много добри професионалисти в своята област и това ми спести необходимостта да търся нови служители. Екипът, който беше работил в компанията, остана същият и съм много горд, че за по-малко от три месеца успяхме да свикнем със стила си на работа и да се превърнем в един много успешен отбор.

Като голямо предизвикателство в нашата работа бих оценил предоговарянето на договора за дългосрочно изкупуване, който нашата топлоелектрическа централа в Гълъбово има с Националната електрическа компания /НЕК/. Въпреки че процесът на предоговаряне обичайно е труден, ние успяхме да преминем през него с лекота. Мисля, че предоговарянето беше така успешно заради професионализма на нашите партньори – екипът на министър Теменужка Петкова, ръководствата на Българския енергиен холдинг и на НЕК. Споразумението, което постигнахме е успешно, защото води до незабавен ефект на намаляване на цените на тока, който НЕК купува.

Проблемите в родната енергетика не стихват и резонират в общественото пространство. Широко се коментират дългосрочните договори с американските топлоцентрали. Как ще отговорите на критиките, че българите плащат скъп ток заради високи договорени цени за изкупуване на електроенергията от щатските ТЕЦ?

Както вече споменах, ние сме уверени, че споразумението за намаляване на цените на ТЕЦ „ЕЙ И ЕС Гълъбово“ е благоприятно за енергийната система и за потребителите. Ние подкрепяме усилията на българското правителство да преструктурира енергийния сектор, да подобри финансовото състояние на НЕК, налагайки честни правила на пазара и стабилизирайки цените на електрическата енергия. ЕЙ И ЕС ще продължи да подпомага усилията на правителството, защото вярваме, че един стабилен, предсказуем и пазарно ориентиран сектор е това, от което се нуждае енергийната система на България. ЕЙ И ЕС много се гордее с това, че притежава и експлоатира най-модерната топло-електро централа в България и Югоизточна Европа. ТЕЦ „ЕЙ И ЕС Гълъбово“ използва в производствения си процес най-добрите технологии в света, за да гарантира оптимално качество на въздуха, управление на водите и безопасно съхраняване на отпадъците, почвите и опазване на подземните води, в пълно съответствие с директивите на Европейския съюз, Световната банка и на националното законодателство. Инвестирали сме близо 1,3 милиарда евро в този проект и това е една от най-големите чуждестранни инвестиции в България от началото на реформите на пазара през 1989 г. Електроцентралата осигурява около 5% от инсталираната мощност на страната, подпомага местната икономика и създава над 300 работни места.

Ежегодно ТЕЦ „ЕЙ И ЕС Гълъбово“ използва средно над 5 милиона тона лигнитни въглища, което е между 23% и 27% от годишното производство на „Мини Марица – изток“. Този дял също представлява процентът на работните места, с които ТЕЦ-а подпомага общата численост на персонала на мините и други доставчици на суровини, които имат договорни отношения с централата. Това са около 1 900 обезпечени работни места.

НЕК дължи на AES крупна сума. Към момента на колко възлизат тези задължения?

Общият размер на просрочените задължения на НЕК към ЕЙ И ЕС е приблизително 460 млн. лева към днешна дата. Той остава стабилен през първите месеци на годината, но започна да се увеличава през последните няколко месеца.

Обсъждан ли е вариант компанията да пледира за дължимото си по съдебен ред?

Дългосрочният договор за изкупуване на електроенергия съдържа различни мерки в случай на неизпълнение от страна на НЕК, сред които са и правните възможности. Тъй като ЕЙ И ЕС е дългосрочен инвеститор в България, правната възможност ще се търси само след като всички други възможни варианти не са успели да дадат резултати. Договорката, която постигнахме с НЕК, е много добро споразумение и създава непосредствена полза за НЕК и за крайния потребител. Ние вярваме, че това споразумение ще допринесе за целта на правителството да стабилизира цените на електрическата енергия за крайните потребители, и в същото време ще намери начин за решаване на проблемите в сектора.

Как оценявате бизнес средата у нас?

Мисля, че правителството е предприело много добри стъпки, за да се подобри бизнес климатът, чрез прилагане на нови, по-прозрачни правила на пазара. Това е което инвеститорите търсят - стабилност, предвидимост и открит диалог. От моя гледна точка ние имаме много открит и прозрачен диалог с властите и бих казал, че бизнес климатът в България е добър и непрекъснато се подобрява.

Обмисля ли AES нови капиталовложения в България?

Ние сме дългосрочен инвеститор в страната. Някои условия трябва да бъдат изпълнени, за да се избегнат проблеми с вземания от вече реализирани проекти. Като се има предвид правилните стъпки, предприети от правителството в тази посока и ако даден проект е възможен, тогава, разбира се, ние ще обмислим инвестиционните възможности. Това, върху което искаме да се фокусираме са иновативни енергийни решения, като например системи за съхранение на енергия и електрически автомобили. Съхранението на енергия означава използване на батерии, като автомобилни акумулатори, които предоставят услуги на мрежата. Електрическата енергия, натрупана в тези батерии може да се използва за балансиране на системата, ако е необходимо. ЕЙ И ЕС е разработила такива проекти в САЩ и Чили, където те работят успешно. В Европа вече са започнали изграждането на две съоръжения за съхранение на енергия, които ще бъдат готови до края на годината - в Холандия и в Северна Ирландия. Бихме искали да развием такъв проект и в България. Другото нещо, което ние искаме да се насърчава, е използването на електрически автомобили.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Любомир Аламанов

За опасностите от отмяната на фактчекърите с модел на общностни бележки във фейсбук

С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..

публикувано на 09.01.25 в 13:24

Любомир Стефанов: Няма драма в спирането на преговорите за съставяне на правителство

Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..

публикувано на 06.01.25 в 11:49

УНИЦЕФ България ще работят по три основни проекта свързани с образованието

През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..

публикувано на 03.01.25 в 09:57

Кризата, войната, цената на енергията и работната ръка са предизвикателствата за Прогрес АД през 2024

Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти,  цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..

публикувано на 31.12.24 в 13:42
Ивайло Илиев

За да преодолеем разделението в обществото ни трябва нова голяма цел като Шенген

Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..

публикувано на 30.12.24 в 13:25
Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50