Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биохрани ще се предлагат на цетралния пазар в Стара Загора всеки петък

Всеки петък от 15.00 часа на централния градски пазар в Стара Загора всички желаещи производители ще могат да предлагат собствена продукция на биохрани, както и артикули, произведени в малки семейни фирми.

Община Стара Загора организира за първи път на 31.07.2015 г. от 15.00 ч. фермерски пазар, който ще се проведе в отделението, предвидено за продажба на цветя на централния градски пазар в Стара Загора.

По идея на кмета Живко Тодоров, целта е фермерският пазар да осигури директен достъп на гражданите до храни с доказан произход. Отделението в новия общински пазар, предвидено за продажба на цветя, остана неизползвано, поради липса на интерес у търговците. По този начин това пространство ще се осмисли и насити с полезна за гражданите дейност, смята градоначалникът. Той се надява, че директните контакти с фирмите, ще затвърдят основния принцип на фермерските пазари – доверие между производители и потребители.

По-голяма част от производителите са био-сертифицирани, а останалите са регистрирани по наредба №26 за директни доставки на собствено производство. Производителите, участници на фермерския пазар, са малки семейни фирми от страната, предлагащи изцяло собствена продукция.

До момента заявки за участие в първия фермерски пазар са заявили 8 производители, но се очаква да се увеличават. Те ще предложат на старозагорци богато разнообразие на продукти от козе мляко - сирене, кашкавал и кисело мляко, на различни био-сезонни зеленчуци, биочайове за профилактика, подправки, билки, домашни лютеници, сладко от черници, сироп от бъз, от акация, чай от ябълки, хляб с дива мая, пчелен мед и др.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Сняг вали на Шипка, времето е ясно

Сняг заваля рано сутринта на Шипка. Пътните настилки на прохода са частично заледени и обработени. Видимостта е добра. Една машина е изпратена на терен след като заваля, съобщи дежурният в Областно пътно управление Стара Загора. Той поясни, че в ремето в..

публикувано на 25.02.25 в 06:38

Предприятие в Ямбол тества сирените за ранно оповестяване

Локалната система за ранно оповестяване на предприятие , съхраняващо отровни вещества , ще бъде тествана  в Ямбол днес (25 февруари) . При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа..

публикувано на 25.02.25 в 05:00

Осъдиха 36- годишен мъж на 6 месеца затвор за шофиране след употреба на амфетамини

По досъдебно производство на Районна прокуратура – Стара Загора е осъден Г.Д., на 36 г. Той е признат за виновен за това, че на 28.12.2024 г. в гр. Стара Загора е управлявал моторно превозно средство - лек автомобил, марка “Опел“, след употреба на..

публикувано на 24.02.25 в 16:49
Комплексен онкологичен център - Стара Загора

Финансови и кадрови проблеми в общинския Комплексен онкологичен център на Стара Загора

Управителят на Комплексния онкологичен център в Стара Загора д-р Петьо Чилингиров е алармирал общинските съветници за финансови и кадрови проблеми в здравното заведение. Това разкри председателят на местния парламент Ивета Лазарова. По думите й в..

публикувано на 24.02.25 в 15:02

Oбособяват нови райони на планиране у нас

Националният статистически институт (НСИ) ще започне преговори с Евростат относно ново райониране на страната. Това е заложено в проект на решение на Министерския съвет, който е публикуван за обществено обсъждане и предизвика интерес от страна на експерти и..

публикувано на 24.02.25 в 14:17

Първан Симеонов: България трябва да продължи да бъде част от западния свят

Ако изборите бяха през настоящия месец, 26,5% от участващите бяха гласували за ГЕРБ-СДС , 13,9% – за „Продължаваме промяната-Демократична България“, 13,5% за „Възраждане“, 10,1% за ДПС – Ново начало, 7,0% – за ДПС-Демокрация, права и свободи, 6,8%..

публикувано на 24.02.25 в 14:14
Снимка: Тракийски университет

Ректорът на Тракийския университет участва в откриването на 2025 Sofia Summit

Ректорът на Тракийския университет - Стара Загора проф. Добри Ярков и заместник-ректорът по международна и научноизследователска дейност проф. Дарина Заимова взеха участие в откриването на престижното събитие 2025 Sofia Summit, съобщават от учебното..

публикувано на 24.02.25 в 12:25

3 години от руската военна агресия, която промени Украйна

На 24 февруари се навършват 3 години от пълномащабното военно нападение на Русия над Украйна . Според различни данни убитите и ранени за този период са над 1млн. души. Десетки градове, хиляди села и милиони човешки животи бяха промени в резултат..

публикувано на 24.02.25 в 11:08

Глобиха собствениците на кучета без паспорти и регистрационни документи

Четири кучета без документи и неспазване на правилата при паркирането съдържа седмичната справка за констатирани престъпвания на наредби на Община Стара Загора. Общо 5 броя са наложените санкции „Акт за установяване на административно нарушение“ след..

публикувано на 24.02.25 в 10:43

Расте интересът на българите към круизния туризъм

Задава се силен круизен сезон. От 2022 г. пазарът е във възходящ тренд след отпадането на Covid мерките, заяви Борис Боев – продуктов мениджър в eдна от големите туристически агенции у нас. Той отбеляза, че през миналата година цените на круизите..

публикувано на 24.02.25 в 10:30