Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първан Симеонов, политолог: Ниска избирателна активност и малко преференциален вот искат партиите

Снимка: БГНЕС

Предизборната кампания протича нормално за местни избори, като партиите хвърлят много усилия в задкулисна работа и договорки, отколкото в предизборни дебати и популяризиране на програмите на кандидатите. Липсва и голям интерес от страна на гражданите- така изглежда според политолога Първан Симеонов предизборната кампания до момента.

В България от много години се провеждат демократични избори и затова не им обръщаме достатъчно внимание и сега кампанията изглежда скучна и безидейна. В обществото нарочно се насажда идеята, че вота е предрешен и няма алтернативи, но това не е така. Партиите има какво да губят на тези избори и за тях са много важни. Местната власт предлага добър медиен комфорт и значителен ресурс от европейски средства, заявява още Първан Симеонов.

Освен корпоративния вот и купените гласове от махалите , и на тези избори застъпниците ще бъдат част от манипулирания вот. Това е особено валидно за малките партии. Положителната новина, според политолога, е мажоритарния вот с преференция, който допълнително ще активизира хората, защото ще гласуват за личност. В голяма част от агитационните материали на партиите липсват номерата на общинските съветници в листата, за да се затрудни преференциалния вот. Щабовете на партиите не искат пренареждане на листите.“В много от коалициите има различни интереси и там всеки кандидат играе за себе си. Дори забелязвам огромни билбордове на кандидати за общински съветници, сякаш участват на президентски избори“- допълва Първан Симеонов.

Законът за обществените медии налага на Българското национално радио и Българската национална телевизия ограничения в отразяването на предизборната кампания и ги поставя в неравноправно положение спрямо частните медии. Информация за събития, в които участват кандидати за властта, могат да се излъчват само в платените часове, които са обозначени с определени сигнали. „ Донякъде е логично това ограничение, защото слушателят или зрителят имат право да отграничат рекламното съдържание от програмното. Не случайно изборите са една голяма рекламна пауза. При много медии е трудно да отграничиш кой говори в определен момент- пратиен щаб или журналист. Обществените медии заслужават похвала в това си усилие и се опитват все повече да превръщат кампаниите в гражданско образование. Какво правим обаче, когато има новина и тя влиза в предизборната тема. Новините стават като ценоразпис. В платено медийно време могат да се кажат големи глупости, които медията не може да контролира. Това налага адаптирането на законовите уредби за обществените медии в бъдеще. Бавно и полека трябва да се променя цялото изборно законодателство. Добре е да не става революционно и прибързано“ – заявява за Радио Стара Загора Първан Симеонов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Даниел Йорданов: Предстоят още интересни прояви във Витоша, Рила, Пирин и Родопите

"Лятото е към своя край, но проявите на ТД "Сърнена гора" Стара Загора продължават с пълна сила. Предстоят доста такива във високите планини - Рила, Пирин, годишнина от първото изкачване от Алеко Константинов и приятели на Черни връх във Витоша. Ще има..

публикувано на 15.08.24 в 15:53

Ангел Ангелов: Трябва да пазим традициите на нашите предци и да даваме на младите хора знание

" На 29 април 2012 година в 10 часа сутринта за първи път показахме на нашите гости в Копривщица така наречения "юнашки тиган". Той се използва от тогава за направата на различни ястия и с него пътуваме из страната ни постоянно и целогодишно. Важно е да..

публикувано на 14.08.24 в 10:59
Снимка: община Казанлък

Галина Стоянова : Община Казанлък има одобрени проекти за 16 млн. лв.по НПВУ

Община Казанлък спечели финансиране на два проекта по процедура “Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на съществуващите домове за стари хора“ по Програма “Модернизиране на дългосрочната грижа“..

публикувано на 07.08.24 в 16:09

Д-р Ваня Иванова: Отбелязваме важни годишнини в тракийското движение

За Радио Стара Загора главният редактор на вестник "Тракия" - д-р Ваня Иванова от Съюза на тракийските дружества представя новия том II на Енциклопедия "Тракия", както и отбелязването на бележити годишнини в тракийското движение у нас. В началото на..

публикувано на 03.08.24 в 18:03

Тодор Гондов: Одринска Тракия даде най-много жертви по време на Илинденско-Преображенското въстание

"През 1895 година започва сформирането на революционен комитет в Одринска Тракия. Град Царево попада в 1 район и обхваща части от Странджа планина и земите около Черно море. Сред водещите войводи на този район са Михаил Герджиков, Пеню Шиваров, Цено..

публикувано на 02.08.24 в 11:32

Борислав Григоров: Инвазивните видове нанасят щети на местното биоразнообразие

"Инвазивните видове са организми, чието въвеждане извън естественото им местообитание заплашва биологичното разнообразие. Инвазивни видове се откриват сред всички таксономични групи. Освен цели организми, тук неизменно се включват и..

публикувано на 02.08.24 в 06:56

КНСБ: Колективното трудово договаряне защитава правата на работещите, а у нас е под 30%

Европейска Директива за минималните работни заплати в държавите членки изисква поне 80% от работниците да са обхванати от колективни трудови договори. До момента процентът на членовете на синдикални организации у нас е между 20 и 30. В случаи като..

публикувано на 01.08.24 в 14:03
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Не може да се разтяга до неузнаваемост процедурата за връчване на мандати

Конституционната процедура с връчването на мандатите за съставяне на правителство за пореден път в последните години е в центъра на общественото внимание. Липсата на парламентарно мнозинство в 50-ия парламент е видно и създаването на редовно..

публикувано на 18.07.24 в 14:15
Ибрахим Карахасан-Чънар

Ако оцелее, ДПС ще стане партийка с малка роля в политическия живот

Дали ДПС ще продължи да съществува, ще стане ясно на следващите избори. Но и да продължи, тя няма да има досегашната си сила на балансьор, прогнозира в предаването „Час пик“ докторът на историческите науки Ибрахим Карахасан Чънар. По думите му, ако..

публикувано на 15.07.24 в 14:55