Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

Снимка: МВР

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване. 

Личната история на една дама обаче я вдъхновява да създаде фондация "Майки за донорство". Мариела Куртева е председател на организацията и заедно с Виктория Димитрова успяват да помогнат на стотици двойки да имат свои деца. Това става с помощта на донорство на биологичен материал- яйцеклетки и сперматозоиди. По думите им в страната има малко дарители. Често на хората, които са избрали оплождане чрез донорство, се налага да внасят от чужбина. 

За донорството на яйцеклетки Димитрова разказва, че жените трябва да са раждали и да са на възраст до 37 години. Преди процедурата минават през определени изследвания и стимулация. Донорството се осъществява в рамките на около три посещения. Пункцията е неболезнена и отнема около 10 минути. Когато яйцеклетките се вземат, те веднага се предават за последваща процедура по оплождане. Дарителят не получава заплащане, а разходите за предварителните изследвания се поемат от двойката, при която ще отиде материала. Тарифите са според ценоразписа на съответната клиника. Средната цена е 6000 лв.

Повече за донорството на яйцеклетки можете да чуете в интервюто:

Донорството на сперматозоиди е още по-рядко срещано, защото мъжете не говорят по тази тема, разказва Мариела Куртева. "Процедурата при мъжете е много по-облекчена. При тях няма изискване да имат деца, няма медикаментозна предварителна терапия. Единствено минават през предварителни изследвания. След като се извърши процедурата материалът стои шест месеца и след това се използва. През миналата година донори са станали около 80 мъже." Страната с най-разпространено донорство на генетичен материал от мъже е Дания. 

Всеки, който отговаря на изискванията за донорство, може да го направи до пет пъти според действащото законодателство.

Подробности за донорството при мъжете чуйте в интервюто:

За мотивите на донорите дамите казват, че те познават любовта към рожбата и искат още двойки да я усетят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50

Все повече младежи използват вейп, снус и никотинови паучове, без да разбират вредата от тях

Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..

публикувано на 13.01.25 в 08:44
Любомир Аламанов

За опасностите от отмяната на фактчекърите с модел на общностни бележки във фейсбук

С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..

публикувано на 09.01.25 в 13:24

Любомир Стефанов: Няма драма в спирането на преговорите за съставяне на правителство

Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..

публикувано на 06.01.25 в 11:49

УНИЦЕФ България ще работят по три основни проекта свързани с образованието

През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..

публикувано на 03.01.25 в 09:57

Кризата, войната, цената на енергията и работната ръка са предизвикателствата за Прогрес АД през 2024

Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти,  цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..

публикувано на 31.12.24 в 13:42
Ивайло Илиев

За да преодолеем разделението в обществото ни трябва нова голяма цел като Шенген

Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..

публикувано на 30.12.24 в 13:25