Стародавната традиция на коледните целувки под клончето на имела е в криза, като едва 14 процента от британците са я спазили миналата Коледа, установи проучване.
71 процента от анкетираните на възраст под 35 години никога не са спазвали този старинен обичай за поданиците на Нейно Величество. 38 на сто от британците са разменяли коледни целувки, но те са били на възраст над 55 години. Анкетираните посочили пъба и ведомственото парти като най-добри места за коледна целувка. 50 на сто от британците биха желали да разменят целувка с колега.
Целувката под клончето на имела има стари традиции във Великобритания и датира отпреди хилядолетия. Но едва през 18 век имелът става част от декорацията на коледния британски дом.
Мечтаната целувка за британците е с Кели Брук, Дженифър Лорънс, Дейвид Бекъм и Джордж Клуни. Един процент от анкетираните доверили, че биха се целунали и с шефа си.
А как един отровен плевел се е превърнал в символ на любов и доброжелателство?...
Англо-саксонските племена разказват интересна история. Богинята на красотата, любовта и плодородието, Фреа, имала си -Балдр, богът на лятното слънце. Той сънувал, че скоро ще уме, а заедно с него - и животът на Земята. Фреа помолила въздуха, водата, огъня, земята, всяко живо същество и всяко растение да не нараняват сина й. Забравила обаче за имела, "който не бил нито на земята, нито във въздуха, а се увивал около клоните на ябълката и дъба". Локи, богът на злото, се сетил за това, направил стрела, дал я на слепия бог на зимата и той убил Балдр. Три дни всички се опитвали да съживят бога на слънцето. Накрая Фрея успяла, а сълзите й, проляти за сина й, се превърнали в малки бели топченца, които украсили клоните на имела. Когато Балдр се съживил, от радост Фреа целувала всеки, който минел под дървото с увития в клоните му имел. Оттогава се смята, че който застане под растението, нищо лошо не може да му се случи.
Според друидите (мистериозните келтски заклинатели) имелът имал лечебни свойства, можел да служи като протовоотрова, оказвал положително влияние върху плодородието и гонел магиите. Бил и силен афродизиак. За друидите имелът бил и символ на мира и благоденствието. Древните жреци режели имела, който се оплитал около корените на дърветата. Растението трябвало да бъде уловено, преди да падне на земята. Клоните му се разделяли на малки снопчета и се раздавали на хората, които ги окачвали в домовете си като защита срещу бури, светкавици и други злини. Имелът се слагал и над детската люлка, за да пази новороденото. Нещо повече, когато врагове от келтските племена се срещали в гората, а над главите им имало имел, те трябвало да свалят оръжията и да обявяват примирие за целия следващ ден.
В крайна сметка обаче се оказва, че обичаят с целувката под имела като "заклинание" за щастлива любов идва от Древна Гърция. Ритуалът се изпълнявал на празници и сватби като обещание за женитба и дълъг и светъл живот.
Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..
Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..
Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град. Затова тематиката и..
„Среща на изкуствата с усмивка“ предлага Държавна Опера Стара Загора тази вечер, в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта. Съпътстващото фестивално..
На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..
Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..
Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт тази вечер от 18 часа в зала "Сливен" с участието на младия тромпетист Георги Грозев. Програмата включва произведения на Кристоф Глук, Йохан Баптист Неруда и Хайдн. Сцената..
С изключителен успех се увенчаха усилията на археологическия екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев, проучващи през ноември надгробна могила в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Разкопките са спасителни и се..
Текстове в трисричната ритмична стъпка амфибрахий ще представи пред старозагорската публика Ивайло Диманов. Авторският спектакъл на барда е тази вечер в къща-музей „Гео Милев“, от 18:00 ч. "Амфибрахий в до мажор" e необичаен проект, събрал..
Днес в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е представянето на изложбата "На път с моя приятел" . Това е втората самостоятелна изява на Величка Николова , познато име в гилдията на рисувачите със светлина. " Изложбата е за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net