Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При ухапване от кърлеж не пийте антибиотици „профилактично“

Не всяка кърлежова инфекция се лекува по антибиотичен път, предупреждава инфекционистът на Болница „Тракия“ д-р Валентина ЦаневаЛятото е време за почивка и разходки сред природата, но и интензивен период за размножаванена кърлежите. Затова след всяка разходка „на зелено“ трябва да огледжаме внимателно тялото си за ухапване от кърлеж, казва , д-р Цанева. Кърлежите, които се срещат по нашите земи, пренасят най-често няколко вида инфекции: лаймска болест, марсилска треска, кримска хеморогична треска, ку-треска и кърлежов енцефалит. Най-често ухапаните развиват лаймска болест. Случаите от лаймска болест  в страната за миналата година са 263. От началото на 2017 г. до днес са  190. Регистрираните случаи на марсилска треска са 192, на ку-треска 18, а на кримска хеморогична треска – 4 . Тази година има един  регистриран случай на кърлежовия енцефалит .

Не е задължително да откриете кърлеж, впит в кожата , за да се развие заболяване. Ухапванията от по-малките форми на кърлежа -  ларви и нимфи, остават незабелязани  и хората не разбират защо се е зачервила кожата им. Дали има данни за инфекция ще прецени най-добре лекар инфекционист.

Лаймската болест протича на няколко етапа и може да продължи с години. Когато инфекцията се диагностицира в ранната фаза на заболяването – до 1-2 месеца от ухапването, тя се лекува напълно с  антибиотици, задължително изписани от лекар. Инфекцията се проявява с типично зачервяване на мястото на ухапването, увеличени лимфни възли в тази зона, както и с фебрилитет.

Ако не се лекува в ранната фаза, инфекцията може да предизвика също усложнения в сърдечно-съдовата система, да засегне ставите, очите, нервната система.

В последната си фаза обаче лаймската болест може да доведе до смъртен изход.

Марсилската треска е на второ място по разпространение у нас. Тя протича с висока температура, специфичен пъпчив обрив по цялото тяло, включително по дланите и ходилата. Типичен симптом е появата на черно петно на мястото на ухапването. Характерно за марсилската треска е разпространението и чрез „кучешки“ кърлежи. Затова от нея най-често боледуват хора, които са чистили домашните си любимци без да ползват предпазни ръкавици, изстисквали са кърлежите и т.н. Марсилската треска предизвиква възпаление на малките кръвоносни съдове и затова пациенти, които страдат от предшестваща увреда на тези съдове, може да развият животозастрашаващи усложнения. В повечето случаи заболяването завършва с оздравяване. Лечението, както и при лаймската болест, също е с антибиотик, но от съвсем друга група. За разлика от тези две инфекции, кримската хеморогична треска и кърлежовия енцефалит изобщо не се влияят от антибиотично лечение. Затова самолечението и „профилактичното“ приемане на антибиотици при всяко ухапване от кърлеж е погрешно и вредно, посочва д-р Цанева.

Ку-треската е описана за първи път през 1937 г. от австралийски изследователи при работници в кланници и млекопреработвателни предприятия. Инфекциятапротича с висока температура и грипоподобни прояви.

През Спешно приемно отделение на Болница „Тракия“ – Парк често преминават пациенти, ухапани от кърлеж. Установявани са пациенти с признаци на лаймска болест, които по правило се насочват към Инфекциозна клиника на УМБАЛ „Проф.Ст.Киркович“.

В неврологично отделение на Болница „Тракия“ са лекувани пациенти със симптоми на усложненията от лаймска болест.

Бързото премахване на кърлежа е важно, защото колкото по-кратко е престоял впит в кожата, толкова по-малка е вероятността да се пренесе зараза. Препоръчително е отстраняването му да стане от медицинско лице, което да извърши манипулацията стерилно и по правилен начин. Ако обаче нямате възможност да се обърнете към лекар, не правете нищо от това, което сте чували от слуховете за „лесно вадене на кърлежи“, съветва д-р Цанева. На първо място не мажете кърлежа – нито с мазен крем, масло или мас, нито с ракия, спирт или друго високоалкохолно вещество. Всяко подобно действие може да накара кърлежа да отдели повече секрети, които да се окажат заразни. Неправилно е и да въртите кърлежа в посока или обратна на часовниковата стрелка. Правилно е първо да дезинфекцирате мястото и пинсетата, с която ще вадите кърлежа, както и да сложите ръкавици. След това бавно и внимателно започвате да издърпвате кърлежа право навън, като внимавате да не се откъсне част от него. Изгорете го или го изхвърлете в тоалетната. Изхвърлете и ръкавиците без да докосвате кожата си, особено в областта на очите.

Д-р Цанева препоръчва още, когато се разхождате сред треви и храсти, да ползвате репеленти и да носите дрехи, покриващи крайниците. Така най-добре ще се опазите от нежелано ухапване от кърлеж.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Галерия "Май" в Сливен представи картини на Петър Кайряков

Картини създадени през  последните две години представи в галерия „Май" в Сливен художникът и преподавател Петър Кайраков. В изложените творби той отново поставя на фокус темата за митологията, християнството, любовта, очакването, доброто и злото...

публикувано на 19.02.25 в 17:16

Кампания „С вкус към здравето“, посветена на здравословното хранене

Регионална здравна инспекция – Стара Загора беше партньор на Детска градина № 7 „Светулка“ в реализирането на 12 инициативи, посветени на здравословното хранене. В тях активно участваха 363 деца от 12 групи заедно със своите родители. Водещ на срещите..

публикувано на 19.02.25 в 16:59

Високи резултати отчете ректорът на Тракийски университет - Стара Загора проф. Добри Ярков пред Общото събрание

На проведеното Общо събрание на Тракийски университет – Стара Загора, на което присъстваха 450 делегати, ректорът проф. Добри Ярков представи впечатляващи резултати от дейността на университета. Събранието започна с представяне на дневния ред от..

публикувано на 19.02.25 в 16:47

Слаб снеговалеж на „Шипка“ и Прохода на републиката

Няма затворени пътища на територията на област Стара Загора. Слаб снеговалеж има на старопланинските проходи „Шипка“ и „Република", както и в град Шипка. Пътищата там са заснежени и обработени. Участъците от магистралите „Тракия“ и „Марица“ в..

публикувано на 19.02.25 в 16:44

„Бъдеще без алкохол" е насловът на кампанията на Местната комисия за БППМН и РЗИ сред младежите на Стара Загора

Посланието „Бъдеще без алкохол" е императивно важно за самите тях, приеха ученици в гимназиална възраст от Стара Загора, на които предстои да станат водачи на моторни превозни средства. Активната дискусия с единадесетокласниците от ПГМТТ „Н. Й. Вапцаров"..

публикувано на 19.02.25 в 16:31

С любимите песни на Левски, венци и цветя Ямбол отбеляза 152 години безсмъртие на Апостола на свободата

Любимите песни на Васил Левски „Достойно есть“ и „Все за тебе мисля мамо“ огласиха централната част на град Ямбол на 19 февруари. С възпоменателна церемония, паметно шествие и общоградско поклонение ямболлии отбелязаха 152 години безсмъртие на Апостола..

публикувано на 19.02.25 в 15:58

„Ученически кинофест – 2025“ търси иновативни идеи за „Граници“ от млади кинотворци

Четвъртото издание на Националния конкурс за късометражно игрално кино „Ученически кинофест – 2025“ предоставя възможност на млади таланти от цялата страна да презентират своите филмови проекти. Темата на тазгодишното издание е „Граници“, като участниците..

публикувано на 19.02.25 в 15:50

Поне веднъж седмично районните инспектори ще посещават селата от община Стара Загора

Областната дирекция на МВР ще създаде организация да се подобри дейността по присъствие на районните инспектори в малките населени места на община Стара Загора. Този ангажимент пое днес Младен Кънчев от ОД на МВР в Стара Загора. Старши инспекторът участва..

публикувано на 19.02.25 в 15:43

Възстановено е движението по магистрала „Тракия“ между Карнобат и Бургас

Възстановено е движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ „Тракия“ между Карнобат и Бургас, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата..

публикувано на 19.02.25 в 14:03

Първата продукция от общинската зеленчукова градина стигна до децата в Казанлъшко

Близо 500 марули и 30 килограма зелен лук , екологично и собствено производство от общинската зеленчукова градина край село Долно Изворово, вече са откъснати и транспортирани  до общинската "Кухня майка" в Казанлък,  съобщи Теменужка Люцканова от..

публикувано на 19.02.25 в 13:37