Със спечелена значима сума по проект на водеща търговска верига у нас, библиотека „Родина” в Стара Загора ще преобрази своя Детски отдел. Почти 10 хил. лева ще бъдат вложени, за да може старозагорчетата на възраст между 1 и 12 години да повишават своите знания и компетенции в безопасна и привлекателна библиотечна среда. Директорът на Библиотека „Родина” Слава Драганова е автор на отличения проект по Програмата „Ти и Lidl за по-добър живот“.
Инициативата на 157-годишната старозагорска библиотека е провокирана от актуално изследване на PISA. То шокиращо разкрива как 41% от 15-16-годишните ученици не разбират материала, който четат, не умеят да анализират и използват знанията си в реален житейски контекст. Наблюденията в Детския отдел на библиотеката показват, че извънкласното четене на децата до 14-годишна възраст в Стара Загора е спаднало 8.5 пъти през последните 20 години. В Града на липите живеят близо 11 хил. деца на тази възраст, а едва 1977 или 18% са читатели на обществените библиотеки. „Обезпокоени сме от факта, че децата нямат изградени системни навици за четене извън учебния процес като интелектуално занимание, което се възпитава от най-ранна детска възраст”, отбелязват в своя проект библиотечните специалисти. И предлагат своето решение – да се намерят подходящи форми и методи за запалване на искрата и събуждане на любов към книгите и четенето.
За да се случи това в предразполагаща среда, библиотекарите ще подпомогнат родителите в насърчаването на ранния контакт на децата с книжките. В Детския отдел, който се намира на ул. „Българско опълчение” 69, ще се провеждат още по-интензивно групови игрови занимания с деца до 5 години и техните родители. Докато играят, децата учат букви, цифри, цветове и форми, запознават се с животинския и растителен свят…, неусетно придобиват по-богат речников запас и езикова култура. За тях са предвидени още прожекции на детски филмчета и ролеви игри, разучаване на стихчета и песнички, драматизации. Със средствата по проекта ще бъдат обезпечени още лятна детска академия, виртуални „екскурзии” по картата на България и на света, откриване на исторически обекти на картата на Стара Загора и тяхното изучаване, изработване на постери, презентации, фотоконкурс за най-четящо бебе и др.
Помислено е и за уюта – ще се подменят базалтовите плочи в двора на библиотеката с противоударна настилка, ще се осигурят мултимедия, прожекционна масичка и лаптоп. Народно читалище „Родина” и едноименната библиотека към него са създадени през 1860 г. Днес тя притежава над 300 хил. библиотечни документи, а годишно обслужва около 4000 читатели и потребители. До момента библиотека „Родина” е реализирала 26 проекта за модернизиране на библиотечно-информационните услуги.
На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със синдром на Даун. В Стара Загора денят ще отбелязан с редица събития, както и с истински ефективна социална работа, която да отговаря на реалните нужди на хората в затруднение, заяви..
16-годишен е управлявал неправомерно четириколесен трактор. Той е установен при пътна проверка в гълъбовското село Мъдрец вчера следобед, информират от областната дирекция на МВР в Стара Загора. Проверката е установила, че водачът няма шофьорска..
Търговците на пазар "Васил Шаханов" (Руски пазар) в Стара Загора се оплакаха, че още не са получили обещаните им обезщетения. Те са за съсипаната им стока след проливен дъжд два месеца след откриването на сградата. Обещанието е дошло от общината лично..
Идеята за разкриване на хранителни магазини в пощенските станции е все по- обсъждана, мненията са противоречиви, а разискванията по темата вече водят до спорове сред жителите на малките населени места. Не по различна е ситуацията и в ямболско, където..
Иззети са стоки при полицейска акция в района на пазара в Димитровград. От Областната дирекция на МВР Хасково съобщават, че първо обект на проверката е станал 46-годишен мъж от Стара Загора, който е продавал 99 текстилни изделия, носещи логото на..
Сценографията ще бъде на фокус в тазгодишното издание на Международния куклено-театрален фестивал за възрастни „ПИЕРО “. Специалността куклена сценография беше закрита преди около две години, а нашето изкуство няма как да се развива занапред..
Регионалната екоинспекция в Стара Загора отново организира инициативи по повод Световния ден на водата, който се отбелязва на 22 март. Тази година тема на кампанията е под наслов „Да опазим ледниците“. На 21 март ученици от Пето ОУ „Митьо Станев” и..
В Ямбол днес ще се проведе трудова борса за младежи от петте общини на областта. Трудовата борса е насочена към безработни млади хора до 29 години, а очакванията са да присъстват около десет фирми-работодатели . Целта е и да обхванати повече..
Пожарната в Сливен започна проверки на увеселителните заведения за пожароизвестителни системи, пожарогасители, евакуационни изходи, планове и други. До момента във проверените обекти не са констатирани нарушения. В един от проверяваните обекти влезе и..
Ясно е времето тази сутрин на прохода Шипка и Република, съобщават от ОПУ – Стара Загора. Пътните настилки на двата прохода са частично заледени и обработени, видимостта е добра, движението е без ограничение, температурата е – 5 градуса. На..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net