Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новото финансиране на училищата няма да повиши качеството на образованието, считат от ИПИ

2
III В клас , класът на г-жа Трифонова
Снимка: Светлана Стоенелова

Новото финансиране на училищата залегнало в проектобюджета за 2018г. отново няма нищо общо с повишаването на качеството на образование, коментира за Радио Стара Загора икономистът Адриан Николов. По думите му, връзката по-скоро е обратна, тъй като въвеждането на новите разходни стандарти дава леко преимущество на малките училища в малките общини, където досега системно се постигат по-слаби резултати. Според Николов, новият модел на финансиране е опит за механично увеличаване на училищните бюджети с 22-23%.  Експертът от Института за пазарна икономика Адриан Николов коментира, че учениците трябва да бъдат насърчавани да посещават училища, където образованието е по-високо, дори това да е свързано с пътуване.

Това, което министърът каза в парламентарната комисия, не знам дали то ще е окончателният вариант на новия план за финансиране, на практика не изменя особено настоящия модел. Предлагат въвеждането на финансиране на паралелка и на училище, което по идея, е насочено към даване на по-висока субсидия и бонифициране на малките училища в отдалечените региони. Това е контрапродуктивно по две причини! От една страна, настоящият модел на нараснали стандарти само на ученик вече различава 6 отделни вида ученици в отделните общини - големи и малки, и съответно, малките населени места вече получават повече пари и по настоящия модел. И второ, което всъщност е проблемът, не е точно къде отива финансиране, а всъщност какво купува то, като качество на образователен продукт, тъй като промяната от "ученик" към "ученик, паралелка и училище" по никакъв начин не включва оценка на това с какви умения излиза ученикът от училището. Това, което трябва да се търси, поне според мен, е по-скоро финансиране на качество на образованието по някакви обективни критерии, а не просто финансиране на някакви бройки, които са в рамките на образователната система.
Повечето пари за учителите не означават непременно по-добро образование за учениците, изтъкна Николов:
Има едно много интересно изследване, което направихме с колегите от Института през май. Ползвахме последните данни от миналата година и сравнявахме учителските заплати по общини и съответно средния резултат на така наречените "малки матури" след 7-и клас. Установихме, че от 65 възможни точки, с 1 лев по-висока учителска заплата на община увеличава резултата на учениците в тази община с едва 0,02 точки. Тоест, не можем да говорим за някаква пряка връзка между нивото на учителската заплата, само, и качеството на образователния продукт. Ако се опитваме да търсим някакви силни фактори, които наистина влияят на резултатите на учениците, те по-скоро са в семейната среда, дори в размера на общината, в която е разположено училището. Колкото по-големи са училищата в момента, толкова по-добри учители привличат те и толкова повече е финансирането и толкова по-добри резултати постигат и учениците им.
Като положителни механизми в новото финансиране Адриан Николов определи плановото повишаване на заплатите на учителите и възможността да се финансира пътуването им до отдалечени училища. Обвързването на финансирането на училищата с външното оценяване ще доведе до бонифициране на по-добрите училища, убеден е икономистът:
В  дългосрочен план би трябвало да говорим изцяло за независим институт, който се занимава единствено с това да оценява резултатите на училищата и на учениците, които учат в тях, и съответно да може да дава независима и реалистична оценка на техните способности.
Отпадането от образованието на децата от малцинствата се случва в годините между 5-и и 7-и клас, когато материалът става достатъчно сложен, че децата, които нямат достатъчно добра подготовка по български език, просто не го разбират и престават да възприемат съдържанието, изтъкна експертът:
Силно се надявам, че ако наистина има засилено обучение по български език и засилена самостоятелна работа с децата, които не се справят, то тази мярка ще може и да позволи това отпадане между 5-и и 7-и клас поне да бъде намалено, ако не елиминирано.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Обезвреждат корозирала граната в двора на РЗИ - Ямбол

Сигнал за намерена корозирала граната в двора на Регионалната здравна инспекция е подаден тази сутрин в ямболската полиция. Устройството е без взривател, но част от района е отцепен и се очакват сапьори. Гранатата, тип лимонка е открита при почистването..

публикувано на 04.12.24 в 14:11

Община Стара Загора подарява коледни елхи на заведенията за социални услуги

30 живи коледни елхи ще бъдат подарени на всички заведения за социални услуги, които Община Стара Загора е разкрила и поддържа, в петък, 6 декември. Съвместната инициатива е на зам.-кметовете Радостин Танев и Павлина Делчева. „Идеята е да зарадваме и..

публикувано на 04.12.24 в 12:39

Няма болни животни около огнището на шарка в Сливенско

До този момент няма установени болни животни в 10 километровата зона около огнището на дребна шарка в сливенското село Желю войвода. Това каза за БНР д-р Димо Кондев, директор на Областната дирекция по безопасност на храните – Сливен. Проверени са..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

Коледната елха на Стара Загора грейва на 5 декември

Бляскава програма очаква утре, 5 декември, всички посетители на запалването на празничните светлини на елхата пред Община Стара Загора. С дефиле на приказни герои ще стартира богатата програма тази година. В 17.00 часа артисти на кокили ще поведат..

публикувано на 04.12.24 в 11:32
Снимката е илюстративна

Осем водачи са санкционирани в специализирана полицейска операция

Осем водачи са санкционирани за различни нарушения. Връчени са 29 електронни фиша при проведена вчера  специализирана полицейска операция по метода „широкообхватен контрол" на пътя Стара Загора - Казанлък, съобщават от пресцентъра на полицията в Стара..

публикувано на 04.12.24 в 11:14

Над 5 хиляди старозагорци са именици в първите дни на декември

Над 5 хил. старозагорци стартират ударно декември с трите последователни имени дни Общо 5 196-има старозагорци ще събират поздравления на 4-ти, 5-ти и 6-ти декември,показва справка на отдел „Гражданско състояние“ в Община Стара Загора.  Само три..

публикувано на 04.12.24 в 10:53

Осъдиха сириец, подпомогнал сънародници да преминат незаконно през страната

Лишаване от свобода за срок от една година и шест месеца, при строг режим, и глоба в размер на 30000 лева са наказанията, които Районен съд – Казанлък наложи на сирийски гражданин, на 38 години. С одобреното споразумение съдът му наложи и глоба..

публикувано на 04.12.24 в 09:29
проф. Антоанета Христова

Проф. Антоанета Христова: Сарафов ще бъде избран за главен прокурор, нови избори - напролет

Тези, които са в парламента за нищо не стават, коментира политическият психолог проф. Антоанета Христова, на фона на днешния девети опит да бъде избран председател и да започне законодателната работа на 51-вото Народно събрание.  В предаването "Репортер"..

публикувано на 04.12.24 в 09:28

ТД“Сърнена гора“ кани на пътешествие до далечни земи

Наближава краят на годината и въпреки че е твърде рано да се правят ретроспекции, ние решихме да ви покажем какви далечни места посетиха туристите от нашето дружество. Това каза за Радио Стара Загора Даниел Йорданов, член на УС на Туристическо дружество..

публикувано на 04.12.24 в 09:01

Промени в 2 наредби за горите предизвикват спорове за сечта

Министерството на земеделието е обявило в портала за обществени консултации проект за изменение на две наредби - за сечта и за строителство в горите. Това се прави, за да се допуснат в българските гори големи машини , механизирана техника, специализирана..

публикувано на 04.12.24 в 08:23