Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекорд

Гнездо в димитровградското село Великан е дом на седем щъркелчета

Гнездо на щъркели в село Великан, община Димитровград е дом на рекордните седем малки пернати от вида, съобщи Волен Аркумарев - отговорник природозащитни дейности от Българското дружество за защита на птиците. За страната това е уникално по брой люпило от една двойка. Най-често щъркелите снасят между две и четири яйца. Цифрата от седем обаче е изключителна рядкост и досега не е имало сигурни данни за подобен случай в страната, уточняват от БДЗП.

Информацията за необичайното явление е била предадена от местни хора, които сътрудничат на природозащитната организация. По техни данни тази пролет женската закъсняла със завръщането си с две седмици и двойката замътила по-късно от обикновено. По време на мътенето друг мъжки навлязъл в територията им и се опитал да превземе гнездото. Седемте малки щъркелчета сега са на възраст около месец и половина и след две седмици ще започнат първите им опити за летене. 

В село Великан Александър Александров и Йовчо Делчев са хората, които продължават да наблюдават многочисленото щъркелово семейство и да следят съдбата му. Те поставят и изкуствени платформи за привличане на други семейства щъркели в селото

Интервю на Тошка Събева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Плакатът работи" на улицата

Днес, от 18.30 часа, в Държавен Куклен театър–Пловдив е представянето на изложбата по проекта „Плакатът работи“ на Художествена галерия „Петко Чурчулиев“- Димитровград. Експозицията показва творческите търсения на 12 студенти дебютанти от 3 различни..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Децата от Арт школа "Дъга" в Хасково ще представят изложбата "В духа на Моне"

Община Хасково , ХГ "Форум" и ОП "Младежки център" представят  изложба "В духа на Моне", съобщават от пресцентъра на общината. Автори на произведенията са децата от Арт школа "Дъга". Инициативата малките художници да рисуват в духа на Моне е..

публикувано на 05.02.25 в 10:44

Деси Добрева ще пее в Стара Загора на 3 март

Спиращ дъха концерт ще изнесе талантливата певица Деси Добрева по случай Националния празник в Стара Загора. Това съобщиха от общинския пресцентър. Всички жители и гости на града са добре дошли на 3 март 2025 г. (понеделник) от 12.00 ч. на Мемориален..

публикувано на 04.02.25 в 11:19

„Децата на Судра“ с два спектакъла в Културен център Стара Загора днес

Благотворителен мюзикъл „Децата на Судра“ на Детско – юношеска студия за сценични изкуства „Allegra“ ще се проведе от 15 и 19 часа в Културен център Стара Загора.   Сценарият е дело на писателя Никола Райков, а музиката и аранжиментът – на..

публикувано на 04.02.25 в 10:50

Победителките от "Славейче" работят по студийни записи

Две от победителките от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче" направиха първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора.  Владилена Радева на 11 години и 15-годишната Ралица Генчева, от..

публикувано на 31.01.25 в 16:12

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025 4 февруари, вторник „Диалогът със самотата“- музикално-поетичен спектакъл с непознати камерни песни от Тодор Попов по идея на..

публикувано на 31.01.25 в 15:20

В Окръжен съд – Стара Загора подредиха изложба на ученици

С рисунки и поетични редове четвъртокласници от Шесто ОУ „Свети Никола“ гр.Стара Загора споделиха впечатления от посещението си в Окръжен съд – Стара Загора. Учениците бяха гости на съда в „Деня на отворените врати“, проведен в края на 2024..

публикувано на 31.01.25 в 15:15

Културните събития в Стара Загора през следващата седмица

Културен афиш 3 – 9 февруари 2025 г. Понеделник 03.02.2025 ДО РЕ МИ в пелени – „МУЗИКАЛНОТО ВЛАКЧЕ“ -Спектакъл за деца от 0 до 3г. Режисура Станислава Ризова, Красимира Георгиева 10.00 ч., Оперен театър Вторник 04.02.2025 „Децата на..

публикувано на 31.01.25 в 14:45

Образователна интерактивна обиколка предлага Художествена галерия – Стара Загора

Всички старозагорци и гости на града, които нямат търпение да експериментират с дигитални и художествени средства, могат да го направят на 8 февруари 2025 г. (събота) между 11.00 и 12.30 ч. Вълнуващата образователна среща в Художествена галерия – Стара..

публикувано на 31.01.25 в 10:47

Музиката на Джордж Гершуин завладява публиката

На 31 януари, от 19.00 часа, Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора, под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев, ще представи първия за юбилейната 2025 концерт с избрани творби на Джордж Гершуин.  В програмата са включени „Кубинска..

публикувано на 30.01.25 в 19:45